PARTNER PORTALU
  • BGK

40 mln na inwestycje przy lotnisku w Świdniku

  • PAP    31 maja 2012 - 16:12
40 mln na inwestycje przy lotnisku w Świdniku

Prawie 40 mln zł kosztować będzie budowa parkingów, dróg dojazdowych, kanalizacji, sieci wodociągowej i ciepłowniczej na lotnisku w Świdniku k. Lublina. Lotnisko ma być gotowe do końca 2012 roku.
Umowę dotycząca tej inwestycji podpisali w czwartek w Lublinie przedstawiciele władz spółki Port Lotniczy Lublin oraz firmy Budimex, która wygrała przetarg.

Inwestycja obejmie teren 20 hektarów, na którym zbudowane zostaną drogi dojazdowe, parkingi (łącznie na ok. 400 miejsc), sieć kanalizacji sanitarnej i deszczowej, wodociągi, sieć ciepłownicza, elektryczna, teletechniczna. Wykonawca ma to wszystko wybudować do końca września.

"To już jedna z ostatnich umów dotyczących prac budowlanych na lotnisku. Następne będą związane głównie z wykończeniem inwestycji oraz wyposażeniem w sprzęt m.in. terminala. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku będziemy mieli lotnisko i że można będzie wykonywać loty komercyjne" - powiedział prezes spółki Port Lotniczy Lublin Grzegorz Muszyński.

Na lotnisku trwa obecnie budowa terminala pasażerskiego, który ma być gotowy do użytku do końca lipca. Koszt jego budowy to blisko 67 mln zł.

Inwestycję realizuje konsorcjum, złożone z Budimexu (lider) oraz hiszpańskiej firmy Ferrovial Agroman. Terminal składać się będzie z trzech skrzydeł o łącznej powierzchni 11 tys. metrów kwadratowych.

Taka wielkość terminala ma umożliwić bezkolizyjną obsługę ruchu pasażerskiego do jednego miliona pasażerów rocznie. Jeśli będzie taka potrzeba, terminal może być rozbudowany. We wrześniu planowane jest natomiast zakończenie budowy pasa startowego.

Do terminala lotniska wjeżdżał będzie szynobus kursujący z Dworca Głównego w Lublinie, przez stację Lublin - Północ i Świdnik. Umowę na budowę toru dojazdowego ze stacji w Świdniku do terminala lotniska PKP PLK podpisała z lubelską spółką Expol.

Tor o długości 2,2 km będzie kosztował 8,1 mln zł netto, a 85 proc. tych kosztów pokryje dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Prace mają być zakończone do końca października tego roku.

Urządzenia do sterowania ruchem kolejowym na nowym torze wykona natomiast, wyłoniona w odrębnym przetargu, lubelska spółka KZA Przedsiębiorstwo Automatyki i Telekomunikacji. Koszt tych prac wyniesie 1,7 mln zł netto.

Lotnisko w Świdniku ma być gotowe do końca 2012 roku. Jego budowa pochłonie łącznie ok. 400 mln zł.

144,5 mln zł dotacji będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego, a reszta - z emisji obligacji oraz z budżetów samorządów, które są udziałowcami spółki budującej lotnisko. 100 proc. udziałów w spółce Port Lotniczy Lublin mają samorządy Lublina, Świdnika, województwa lubelskiego i powiatu świdnickiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.