PARTNER PORTALU
  • BGK

40 zabytkowych kapliczek odzyska dawny blask

  • pap    31 maja 2015 - 08:49

40 zabytkowych kapliczek w województwie małopolskim zostanie odnowionych w tym roku dzięki dotacji przyznanej przez władze regionu. Przeznaczono na ten cel 250 tys. zł. Do tej pory dzięki samorządowym dotacjom uratowano 102 takie budowle.
Sejmik Województwa Małopolskiego rozdzielił dotacje w trzeciej edycji konkursu "Kapliczka" pomiędzy podmioty starające się o dofinansowanie. Mogły o nią wystąpić gminy i powiaty, podejmujące prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkowych kapliczkach. Na odnowę każdego obiektu mogły one uzyskać do 20 tys. zł.

"Konkurs "Kapliczka" cieszy się ogromnym zainteresowaniem" - ocenił członek zarządu województwa małopolskiego Leszek Zegzda.

W sumie uratowano już od zniszczenia 102 kapliczki

Wśród obiektów, które otrzymały dotację są m.in.: kapliczka św. Rocha w Krościenku nad Dunajcem (9 tys. zł.), kaplica Przemienia Pańskiego na rynku w Alwerni (9 tys. zł), kapliczka słupkowa w Kątach w gminie Iwkowa (7 tys. zł) czy kapliczki w Łazanach w gminie Biskupice (8 tys. zł).

W pierwszych dwóch edycjach konkursu "Kapliczka" w 2009 i 2014 r. uratowano od zniszczenia 102 zabytkowe kapliczki na terenie całego województwa. Kapliczki, przy których są wykonywane prace renowacyjne, nie muszą figurować w rejestrze zabytków województwa, ale powinny charakteryzować się wartościami artystycznymi i historycznymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.