PARTNER PORTALU
  • BGK

400 miejsc pracy w nowej szczecińskiej firmie

  • PAP    4 kwietnia 2012 - 16:41
400 miejsc pracy w nowej szczecińskiej firmie

- W Szczecińskiej Stoczni remontowej Gryfia powstanie firma branży "off-shore", czyli związanej z produkcją wielkogabarytowych konstrukcji stalowych dla sektora energetyki morskiej - poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu.
Zakład będzie wytwarzać fundamenty morskich siłowni wiatrowych.

Podpisana 2 kwietnia br. w Warszawie (zabierz głos/oceń prezydenta) umowa przewiduje realizację przedsięwzięcia przez joint venture trzech firm: niemieckiej firmy Bilfinger Berger, gdyńskiej Stoczni "CRIST" oraz należącego do ARP Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego MARS.

Wartość inwestycji wyniesie powyżej 50 mln euro. Inwestycja ma przynieść około 400 nowych miejsc pracy, w tym część w dziale badań i rozwoju. W nowej fabryce planowana jest roczna produkcja około 80 tys. ton konstrukcji stalowych.

Rozpoczęcie projektu wymaga spełnienia warunków, m.in. uzyskania zgody UOKiK oraz pozwolenia na budowę.

Do czasu osiągnięcia pełnej mocy działalności produkcyjnej przez nową fabrykę w Szczecinie (zabierz głos/oceń prezydenta) , elementy do budowy farm wiatrowych będą wytwarzane w zakładach jednego z partnerów - spółki "CRIST" w Trójmieście - informuje ARP.

Inwestorzy przewidują, że w ciągu najbliższych 10 lat rynek będzie potrzebował nawet 5,5 tysiąca tego typu fundamentów. Głównymi odbiorcami będą firmy niemieckie i brytyjskie.

- Umowa stwarza perspektywę powrotu po kilku latach szeroko rozumianego przemysłu stoczniowego do Szczecina, w postaci produkcji na rzecz morskiej energetyki wiatrowej. Wartością projektu jest jego międzynarodowy charakter, obiecująca i nowoczesna branża i wykorzystanie potencjału materialnego i społecznego szczecińskiego sektora stoczniowego - powiedział prezes ARP SA Wojciech Dąbrowski. Dodał, że Agencja będzie dalej pracować nad rozwijaniem podobnych projektów.

Jak powiedział prezes Gryfii Patryk Michalak, realizacja inwestycji jest olbrzymią szansą dla firmy. "Jeśli wszystkie warunki zawarte w umowie zostaną zrealizowane, da to nowy impuls dla rozwoju branży stoczniowej w Szczecinie" - podkreślił.

Dodał, że nad projektem stocznia i jej właściciel pracowali od ok. roku.

Bilfinger Berger jest międzynarodowym koncernem świadczącym usługi dla przemysłu i rynku nieruchomości oraz w obszarze infrastruktury. Spółka istnieje od 1880 roku, jej przychody w 2011 r. wyniosły 8,5 mld euro, zatrudnia na całym świecie blisko 60 tys. pracowników. BB jest jednym z europejskich liderów w zakresie instalacji konstrukcji dla elektrowni wiatrowych.

CRIST S.A. to polska firma stoczniowa i produkująca konstrukcje stalowe. Jest spółką prywatną, powstałą w 1990 roku, dającą pracę 2 tys. pracowników; w 2011 r. jej wartość sprzedaży przekroczyła 600 mln zł. Spółka kupiła dok i część majątku likwidowanej Stoczni Gdynia i obecnie prowadzi w nim produkcję stoczniową.

ARP jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa działającą od 1990 r. Jej zadaniem jest wspieranie restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych oraz rozwój przedsiębiorczości, m.in. poprzez tworzenie i zarządzanie Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi. Wartość kapitału własnego Agencji - według stanu na 31 grudnia 2011 r. - wynosiła 4,3 mld zł.

Gryfia jest jedną z największych stoczni remontowych w Polsce. Zatrudnia ok. 590 osób. Firma kończy proces restrukturyzacji. Zakłada on m.in. rozszerzenie działalności firmy, by była ona konkurencyjna na światowych rynkach, pozyskiwanie nowych zleceń, reorganizację pracy i redukcję kosztów. Właścicielem większościowego pakietu akcji Gryfii jest "Mars" - fundusz inwestycyjny zamknięty, zarządzany przez spółkę MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, należącą do Agencji Rozwoju Przemysłu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.