PARTNER PORTALU
  • BGK

400 mln zł na modernizację dróg

  • PAP    14 lutego 2011 - 13:12
400 mln zł na modernizację dróg

Około 400 mln zł, które zaoszczędzono w przetargu na obwodnicę Augustowa, trafi na modernizację dróg w Podlaskiem - powiedział w poniedziałek minister infrastruktury Cezary Grabarczyk podczas otwarcia obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku.
Oddana inwestycja odciąży Wasilków z ruchu tranzytowego tirów jadących do tej pory przez środek miasta do granicy z Białorusią.

Wiele środowisk w Podlaskiem walczy, by z listy rezerwowej na główną w przyjętym w styczniu rządowym programie budowy dróg na najbliższe lata powróciły modernizacje dwóch odcinków drogi S8 Białystok-Warszawa.

Grabarczyk zapowiedział, że jeżeli będą oszczędności w przetargach, to pieniądze zostaną wykorzystane na inwestycje także w Podlaskiem. Przypomniał, że w programie zapisano na inwestycje w kraju 82,8 mld zł. "To fortuna. My wykorzystamy te środki na budowę dróg, na modernizację polskiej infrastruktury, wykorzystamy na budowę dróg także tu na Podlasiu" - mówił Grabarczyk.

Minister poinformował, że rozstrzygnięty w ubiegłym tygodniu przetarg na projekt i budowę obwodnicy Augustowa w Podlaskiem przyniósł ok. 400 mln zł oszczędności. "Będziemy rozstrzygali kolejne przetargi. Moim życzeniem będzie, aby te środki zostały zainwestowane tu na Podlasiu, tu, gdzie pojawiły się oszczędności" - dodał.

Minister infrastruktury powiedział też, że nie są wstrzymywane prace przygotowawcze do modernizacji dwóch odcinków S8 (od Jeżewa do obwodnicy Zambrowa i od obwodnicy Zambrowa do granicy województwa), wręcz zachęcał do ich przyspieszenia. Jego zdaniem, jeśli będą oszczędności ruszy realizacja - jak powiedział - "przynajmniej części tej trasy".

Cały podlaski odcinek drogi S8 z Białegostoku w stronę Warszawy ma ok. 80 km: trwa budowa 24 km odcinka Białystok - Jeżewo oraz 11 km obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa.

Grabarczyk podziękował za starania, które - jak mówił - uratowały środowisko naturalne w sąsiedztwie tej drogi. Budowa obwodnicy była przerwana w związku z protestami ekologów, którzy nie zgadzali się na przebieg jej fragmentów przez obszary Natura 2000. Zastrzeżenia miała też Komisja Europejska.

Budowa obwodnicy Wasilkowa trwała z długą przerwą cztery lata. Przed rokiem prace wznowiono, inwestycja została dokończona.

Obwodnica Wasilkowa, czyli 5 km drogi Święta Woda-Sochonie, kosztowała 125 mln zł - przypomniał dyrektor białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jerzy Doroszkiewicz. Na obwodnicy powstało osiem obiektów inżynieryjnych (pięć wiaduktów, tunel i dwa mosty nad rzekami Czarna i Panerka) oraz 2,5 km ekranów akustycznych. Inwestycja została sfinansowana z budżetu państwa i Krajowego Funduszu Drogowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.