PARTNER PORTALU
  • BGK

400 tys. na odnowienie wieży we Fromborku

  • PAP    25 lipca 2012 - 17:08
400 tys. na odnowienie wieży we Fromborku

Wieża wodna we Fromborku (warmińsko-mazurskie), najstarsza tego typu budowla w Polsce, przechodzi renowację. Na odnowienie elewacji wieży Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało dotację w wysokości 400 tys zł.
Szymon Juźków z toruńskiej firmy przeprowadzającej prace powiedział w środę PAP, że renowacja budowli polega na oczyszczeniu i wzmocnieniu struktur elewacji.

Podkreślił, że wieża, której nie restaurowano od ponad 50 lat, jest w kiepskim stanie a praca konserwatorów jest mozolna.

"Na 1 metrze kwadratowym 2/3 elewacji wymaga naprawy. Trzeba uzupełnić ubytki cegieł i spoin albo je dodatkowo wzmocnić" - zaznaczył konserwator zabytków.

Teraz trwa renowacja wieży od strony południowej i wschodniej, a w sierpniu zacznie się modernizacja budowli od strony północnej i zachodniej. Dodał, że prace obejmą także szczyt wieży, gdzie wymienione zostaną dachówki.

Wieża wodna we Fromborku jest najstarszą tego typu budowlą w Polsce. W 1571 roku zainstalowano tam system wodociągowy, przy pomocy którego dostarczano wodę na pobliskie Wzgórze Katedralne.

Teraz na wieży wodnej jest usytuowany punkt widokowy, z którego widać m.in. archikatedrę, pomnik najbardziej znanego mieszkańca Fromborka Mikołaja Kopernika, Stare Miasto i Zalew Wiślany. Widać z niej także port, do którego w sezonie turystycznym przypływają statki wycieczkowe z Krynicy Morskiej. W wieży znajduje się informacja turystyczna, galeria z pamiątkami i kawiarnia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.