41 mln na drogi w świętokrzyskim

• Niemal 41 mln zł wykorzysta w 2016 r. woj. świętokrzyskie na dofinansowanie budowy lub remont dróg gminnych i lokalnych w ramach rządowego "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019".
• Pozwoli to na odnowienie 115 km tras regionu.
41 mln na drogi w świętokrzyskim
Województwo świętokrzyskie otrzymało z rządowego programu ponad 40 mln 800 tys. zł dotacji, co pozwoli na modernizację ok. 115 km dróg (fot.mkd.pl)

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podpisała z przedstawicielami dziewięciu samorządów pierwsze umowy na dotacje programu.

Jak poinformowały służby prasowe wojewody, w ramach naboru programu na 2016 r. wpłynęło 81 wniosków - 60 dotyczyło dróg gminnych, a 21 - dróg powiatowych. Po ocenie formalnej odrzucono sześć projektów. Komisja powołana przez wojewodę oceniła 75 zadań, w których wnioskowano o dofinansowanie inwestycji na kwotę ponad 71 mln zł.

Województwo świętokrzyskie otrzymało z rządowego programu ponad 40 mln 800 tys. zł dotacji, co pozwoli na modernizację ok. 115 km dróg. W pierwszej kolejności wsparcie otrzymały 32 zadania - 12 na drogach powiatowych i 20 na gminnych. Szacuje się, że oszczędności po przetargach związanych z inwestycjami, pozwolą na dofinansowanie kolejnych 24 projektów.

Maksymalna kwota wsparcia na jedno zadanie to 3 mln zł. Dotacja z budżetu państwa wynosi nie więcej, niż połowę kosztów kwalifikowanych projektu. Pozostałą część dokładają samorządy. O największe dofinansowanie inwestycji drogowych wnioskowały gminy Starachowice i Jędrzejów oraz powiat włoszczowski.

Dotacja dla Starachowic pozwoli na przebudowę trzech ulic osiedla Lubianka: Południowej, Żytniej i Majora "Nurta". Koszt przedsięwzięcia to ponad 3 mln zł, a dofinansowanie - ponad 1,5 mln zł.

Dotacja dla Starachowic pozwoli na przebudowę trzech ulic osiedla Lubianka (fot.ptwp.pl)
Dotacja dla Starachowic pozwoli na przebudowę trzech ulic osiedla Lubianka (fot.ptwp.pl)

"Ta przebudowa jest ważna nie tylko dla mieszkańców osiedla, ale także dla osób przyjeżdżających do Starachowic, w celach rekreacyjnych nad znajdujący się tu zalew. To są drogi dojazdowe do zbiornika wodnego. Inwestycja jest też kluczem do remontów kolejnych tras na tym osiedlu - pozwoli na wykonie kanalizacji deszczowej, której teraz tu praktycznie w ogóle nie ma" - powiedział prezydent Starachowic, Marek Materek.

Samorząd Końskich za niemal 800 tys. zł przebudują ulicę Wojska Polskiego i jej skrzyżowania z ulicą Warszawską (rządowa dotacja to połowa inwestycji). W opinii burmistrza miasta Krzysztofa Obratańskiego, inwestycja razem z realizowaną przez władze powiatu koneckiego przebudową ulicy Armii Krajowej, stworzy "nową jakość" w systemie komunikacyjnym północnej części Końskich.

"Fantastyczne w tym roku jest to, że ceny robót drogowych utrzymują się na bardzo niskim poziomie, co przypuszczam związane jest jeszcze z małą popularnością programów wsparcia na budownictwo drogowe i niskimi cenami materiałów, głównie pochodnych ropy naftowej. Kosztorys inwestorski na tę drogę wynosił 1,5 mln zł, a okazało się, że znaleźliśmy wykonawcę, który zdecydował się ją wybudować za połowę tej kwoty. Mam nadzieję, że w związku z takimi oszczędnościami wystarczy pieniędzy także na nasz drugi projekt, czyli przebudowę ulicy wjazdowej w Sielpi" - dodał burmistrz.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE