PARTNER PORTALU
  • BGK

41 mln zł na rozbudowę przejść granicznych

  • PAP    1 lutego 2011 - 13:42
41 mln zł na rozbudowę przejść granicznych

Ponad 41 mln zł przeznaczono w tym roku na budowę i przebudowę podkarpackich przejść granicznych. Inwestycje ułatwią przekraczanie polsko-ukraińskiej granicy.
Pieniądze są zagwarantowane w budżecie wojewody podkarpackiego. Jego rzeczniczka Małgorzata Oczoś poinformowała , że najwięcej przeznaczono na kontynuację prac przy budowie nowego przejścia granicznego w Budomierzu - ponad 29 mln zł.

"Pierwsze prace przy budowie przejścia rozpoczęły się w 2010 roku i na ich realizację wydano dotychczas 9,6 mln zł. Przejście będzie miało po osiem pasów ruchu w kierunku wjazdowym i wyjazdowym. W Budomierzu będą wspólne polsko-ukraińskie odprawy graniczne, co znacznie skróci ich czas. Całość inwestycji ma kosztować 144 mln zł" - powiedziała rzeczniczka.

Inwestycja powinna być gotowa przed Euro 2012. Pieniądze na budowę przejścia pochodzą m.in. z Programu Rozwoju Infrastruktury Granicznej i Funduszu Granic Zewnętrznych.

Zdaniem rzeczniczki Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu (Podkarpackie) kpt. Elżbiety Pikor, nowe przejście graniczne ułatwi przekraczanie polsko-ukraińskiej granicy i odciąży już istniejące. "Swoją rolę na pewno spełni szczególnie podczas Euro 2012, kiedy granicę będzie chciało przekroczyć wielu kibiców" - dodała.

W 2011 r. wydane zostanie też 12 mln zł na modernizację przejścia granicznego w Korczowej. Planowane jest rozdzielenie ruchu osobowego od towarowego.

Oczoś podkreśliła, że powstanie infrastruktura odpraw samochodów osobowych i autobusów przy projektowanej autostradzie A-4. "Obecny terminal będzie przystosowany do odpraw samochodów ciężarowych. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2012 rok" - powiedziała rzeczniczka.

Pieniądze przeznaczone na ten cel będą pochodziły z budżetu państwa oraz Unii Europejskiej. Całkowity koszt inwestycji to ok. 20 mln zł.

Obecnie na Podkarpaciu funkcjonują trzy drogowe przejścia graniczne z Ukrainą w: Medyce, Korczowej i Krościenku. Średnio na dobę te trzy przejścia przekracza 23 tys. podróżnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.