PARTNER PORTALU
  • BGK

460 mln zł na S17 Lublin-Piaski

  • PAP    12 listopada 2010 - 17:08
460 mln zł na S17 Lublin-Piaski

460 mln zł ma kosztować budowa 12 km drogi ekspresowej S17 Lublin-Piaski na Lubelszczyźnie. Umowa na jej wykonanie została podpisana w piątek 12 listopada w Lublinie.
To jeden z pięciu fragmentów planowanej modernizacji "17". Podpisana w obecności ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka umowa dotyczy jednego z pięciu odcinków planowanej modernizacji i budowy 68 km drogi ekspresowej S17. Ten etap inwestycji obejmuje 12 km drogi między węzłem Witosa pod Lublinem i początkiem obwodnicy Piasków. - Mamy decyzję ministra finansów, która uwalania środki na tę inwestycję" - powiedział na konferencji prasowej w Lublinie minister Grabarczyk. 

Wykonawcą robót na odcinku Piaski - Lublin jest konsorcjum złożone z firm Budimex i hiszpańskiego Ferrovial Agroman, które wygrało przetarg. Dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Janusz Wójtowicz powiedział PAP, że prace mają się rozpocząć na początku przyszłego roku i zakończyć w ciągu dwóch lat. Koszt inwestycji to 460 mln zł.

Budowa 68 km drogi ekspresowej S17, obejmująca też obwodnicę Lublina, dotyczy trasy między Kurowem a Piaskami. Inwestycja została podzielona na pięć części między węzłami: Sielce - Bogucin, Bogucin - Dąbrowica, Dąbrowica - Lubartów, Lubartów - Witosa, Witosa - Piaski. Każda część podlega odrębnemu przetargowi. Trasa ma być wybudowana do 2014 r. Wartość całej inwestycji szacowana jest na ok. 3 mld zł. Obecnie prowadzone są przetargi na budowę kolejnych odcinków.

Minister Grabarczyk zapewnił, że zaplanowana inwestycja będzie realizowana. - Jesteśmy gotowi do budowy drogi, która jest tak ważna dla całego regionu lubelskiego. Jest to także ważna droga krajowa, siedemnastka będzie łączyła Warszawę z granicą - powiedział Grabarczyk. - Chcemy tę drogę budować. Na razie nie było żadnego zahamowania prac związanych z realizacją siedemnastki - dodał.

Zapytany o ewentualne ograniczenie w budowie dróg z powodu trudności budżetowych minister nie chciał się jednoznacznie na ten temat wypowiadać. - Chcemy uzgodnić program budowy dróg z perspektywą do 2015 roku. Sądzę, że jeszcze w listopadzie skierujemy do konsultacji pełny program. () Być może niektóre inwestycje ulegną przesunięciu, ale to nie znaczy, że zostaną z programu wykreślone - powiedział Grabarczyk.

Zaznaczył, że w całej Polsce realizowane są inwestycje na około 1400 kilometrach dróg, z czego 735 km to autostrady, ponad 500 km to drogi ekspresowe, a około 100 km to obwodnice.

Minister Grabarczyk uczestniczył w południe w oficjalnym otwarciu obwodnicy Kraśnika na Lubelszczyźnie, zbudowanej w ciągu drogi krajowej nr 74. Koszt budowy to ok. 115,5 mln zł, z czego 105 mln zł zrefinansuje Unia Europejska. Prace trwały 19 miesięcy. Obwodnica ma 5,3 km długości, omija miasto od południa. Nad wąwozami lessowymi wybudowano dwie estakady o długości ok. 200 m. i 60 m.

Inwestycja obejmowała także budowę dróg dojazdowych obsługujących ruch lokalny, czterech przejazdów pod główną trasą w ciągu dróg lokalnych, przepustów na rzekach oraz ronda na skrzyżowaniu obwodnicy z dwiema ulicami. W przyszłości obwodnica Kraśnika ma być połączona z drogą ekspresową S19.

Czytaj też:

Otwarto obwodnicę Ropczyc 

Otwarto obwodnicę Kraśnika 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.