PARTNER PORTALU
  • BGK

5,2 mln zł na naprawy szkód górniczych

  • wnp.pl (Jerzy Dudała)    5 października 2010 - 13:36

Kompania Węglowa naprawiała szkody górnicze na terenie Rybnika w 366 obiektach, ponosząc koszty w łącznej kwocie 8,6 mln zł.
Na mocy porozumienia podpisanego przez prezydenta Rybnika i Kompanię Węglową 2 czerwca 2004 r. powołany został do życia Zespół Koordynacyjny do spraw złagodzenia skutków eksploatacji górniczej w granicach miasta Rybnik.

Ostatnie posiedzenie zespołu odbyło się 4 października w siedzibie Urzędu Miejskiego w Rybniku. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta i Kompanii Węglowej, a przedmiotem obrad były m.in. następujące zagadnienia:
- przebieg eksploatacji górniczej w II i III kwartale 2010 r.,
- zagospodarowanie rejonu szybów Kościuszko i Głowacki oraz dostawy ciepła dla osiedla w Niewiadomiu,
- realizacja napraw szkód górniczych w Niewiadomiu i Niedobczycach,
- rekultywacja terenów przy ulicy Sportowej w Niewiadomiu, na Mośniku i Kielowcu oraz rekultywacja i zagospodarowanie osadników mułowych kopalni Chwałowice,
- likwidacja ognisk pożarowych na terenie stożków Rymera w Niedobczycach,
- przebudowa ulicy Prostej w Rybniku.

Na terenie Rybnika odnotowywane są wpływy z eksploatacji górniczej prowadzonej przez oddziały Kompanii Węglowej: KWK "Chwałowice", KWK "Marcel", KWK "Jankowice" i KWK "Rydułtowy-Anna".

W 2009 roku Kompania Węglowa naprawiała szkody górnicze na terenie Rybnika w 366 obiektach i poniosła w związku z tym koszty w łącznej kwocie 8,6 mln zł.

W 2010 roku na naprawę szkód górniczych planuje się przeznaczyć kwotę 11,3 mln zł, co oznacza 31 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Od stycznia do sierpnia br. naprawy prowadzono w 331 obiektach kosztem 5,2 mln zł. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • RYBNICZANIN, 2010-10-06 22:48:27

    KW pragnie zwiększyć o 31% kwotę na naprawę szkód górniczych, co oznacza ,ze w najbliższej przyszłości wzrośnie zagrożenie ilością wstrząsów odczuwalnych na powierzchni. W związku z tym, proponuję aby każdorazowo wstrząsy odczuwalne na powierzchni kierować również do Okręgowego Urzędu Górniczego w ...Rybniku ( tel (32)7395750 , e-mail ougrybnik@wug.gow.pl).lub do WUG w Katowicach na ręce mgr inż Wojciech Magiera (sekretariat tel. 32 736 17 57 faks: 32 251 31 96 , e-mail:pvg@wug.gov.pl ) Pozwoli to na: 1) rzetelną informację w OUG o ilości wstrząsów 2) zaoszczędzi czas i utratę zdrowia w przypadku zgłoszeń do działów szkód górniczych w kopalniach.  rozwiń