PARTNER PORTALU
  • BGK

500 mln zł na kolej metropolitalną

  • PAP    14 maja 2012 - 12:26
500 mln zł na kolej metropolitalną

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej otrzyma wsparcie z Unii Europejskiej w kwocie 500 mln zł.
Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Gdańsku (zabierz głos/oceń prezydenta). 20-kilometrowa linia kolejowa połączy w 2015 r. Gdańsk-Wrzeszcz z lotniskiem oraz z Gdynią i Kościerzyną.

„To epokowa i historyczna chwila dla metropolii gdańskiej. Można ją śmiało porównać z decyzją, która zapadła po wojnie, żeby zbudować Szybką Kolej Miejską między Gdańskiem a Gdynią (zabierz głos/oceń prezydenta)” – powiedział marszałek pomorski Mieczysław Struk (zabierz głos/oceń marszałka).

Dzięki PKM dojazd z Gdańska-Wrzeszcza do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku-Rębiechowie zajmie 18 minut, a mieszkańcom Kaszub dojazd do centrum Gdańska zajmie 55 minut.

Budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej kosztować ma 742 mln zł (netto), z czego 500 mln zł to unijne dofinansowanie. Pozostałą kwotę pokryje budżet województwa pomorskiego.

Pomorska Kolej Metropolitalna jest największym projektem infrastrukturalnym samorządu pomorskiego. Inwestycję realizuje powołana w tym celu przez sejmik w czerwcu 2010 r. spółka PKM S.A.

Obecnie złożone zostały w urzędzie wojewódzkim pozwolenia na budowę PKM. Na czerwiec zaplanowano ogłoszenie przetargów na prace budowlane i system sterowania ruchem. Umowy z wykonawcami mają być podpisane jesienią tego roku.

20-kilometrowa Pomorska Kolej Metropolitalna, obejmująca osiem przystanków, zostanie oddana do użytku w 2015 r. Z częstotliwością co 15 minut po torach jeździć będzie 10 autobusów szynowych rozwijających prędkość do 120 km/h. Przewiduje się, że z PKM będzie korzystać rocznie od 6,5 do 10,5 mln pasażerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.