PARTNER PORTALU
  • BGK

55 mln z funduszy UE na salę widowiskowo-kongresową

  • PAP    29 marca 2013 - 17:31
55 mln z funduszy UE na salę widowiskowo-kongresową

Warunkową umowę przekazania 55 mln zł z funduszy UE na budowę sali widowiskowej w Toruniu podpisano w piątek w urzędzie marszałkowskim. Jedna z najdroższych i najbardziej kontrowersyjnych inwestycji w mieście ma w sumie kosztować ok. 220 mln zł.
Jak poinformowało w piątek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, projekt budowy sali koncertowej jest kluczowym przedsięwzięciem Regionalnego Programu Operacyjnego. Sala ma umożliwić między innymi wystawianie sztuk teatralnych, operowych i musicali, projekcje filmów oraz organizację kongresów i konferencji.

Czytaj też: Toruńskie centrum kongresowe w zawieszeniu

"To nietypowa i wyjątkowo skomplikowana inwestycja, zwłaszcza ze względu na kwestie rozwiązań architektonicznych oraz powiązanie kilku funkcji w jednym obiekcie. Umowa o dofinansowanie projektu ma charakter warunkowy, gdyż ze względu na wartość inwestycji (powyżej 50 milionów euro) ostateczna zgoda na dofinansowanie będzie należeć do Komisji Europejskiej" - zaznaczono w komunikacie przekazanym PAP.

Kolejnym warunkiem jest ukończenie i rozliczenie przedsięwzięcia do końca czerwca 2015 roku. Budowa sali - jednej z największych inwestycji w Toruniu, zaplanowanych z wykorzystaniem funduszy unijnych - zgodnie z pierwotnymi założeniami powinna być już zakończona.

Duże opóźnienia spowodowało jednak już na starcie wyegzekwowanie od hiszpańskiego projektanta kompletnej i poprawnej dokumentacji budynku. Kolejny poślizg wymusiło niepowodzenie przetargu na wykonawcę sali, gdyż uczestnicy zaproponowali kwoty znacznie przewyższające wstępny kosztorys i możliwości budżetu miasta.

Projekt sali koncertowej na Jordankach wybrano w 2008 roku w międzynarodowym konkursie. Spośród złożonych 22 koncepcji, międzynarodowe jury za najlepszy projekt uznało dzieło hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, prowadzonej przez Fernando Menisa.

W wielofunkcyjnym obiekcie, który ma zostać wzniesiony na obrzeżach Starego Miasta, mają znaleźć się: sala z widownią na 900 miejsc, ze sceną posiadającą kanał orkiestrowy, i sala na 300 miejsc, wraz ze sceną, a także pomieszczenia techniczne i socjalne, pozwalające na realizację dużych przedsięwzięć artystycznych. W sąsiedztwie ma powstać parking ze 185 stanowiskami.

Budowla ma składać się z kilku modułów połączonych od góry szklanymi taflami wprowadzającymi do wnętrza światło. Przewidziano mechanizmy ścienne i stropowe, umożliwiające łączenie lub odgradzanie wnętrz. System podwójnych ścian budynku ma zapewnić oszczędność ciepła i dobrą izolację sali koncertowej od ulicznego hałasu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • 123, 2013-03-30 01:49:57

    Jeszcze w Toruniu niech nam postawią port lotniczy, stadion lekkoatletyczny jak w bydgoszczy osrodek tvp osrodek nato hotel 5 gwiazdkowy, PESĘ, Myślęcinek, Filharmonię Pomorską, Akademię Muzyczną, wydziały techniczne UTP i pare jeszcze osrodków i juz bedziemy takim samym miastem jak bydgoszcz jak mó...wił nasz marszałek w brukseli,a jeszcze zapomniałem ze brakuje nam do bydgoszczy 170 tys mieszkanców,,no cóz sprowadzimy chinczyków i juz bedziemy mieli kryteria aby byc samodzielną metropolia torunską,jak nam obiecała nasza wspaniała posłanka p.sobecka a bydgoszcz z solcem i inowrocławiem niech sobie zrobią ZiT  rozwiń