PARTNER PORTALU
  • BGK

555 rolek trawy na PGE Arena Gdańsk

  • PAP    21 marca 2011 - 12:19
555 rolek trawy na PGE Arena Gdańsk

Na stadionie PGE Arena Gdańsk trwa montaż piłkarskiej nawierzchni.
W tym celu na boisko trzeba najpierw wysypać 5567 metrów sześciennych ziemi, a następnie rozwinąć 555 rolek trawy, która zostanie przywieziona przez 21 specjalnych tirów-chłodni.

Ziemia, którą trzeba dostarczyć wypełni bryłę o przykładowych wymiarach 20 na 20 na 14 metrów. Konieczność przeprowadzenia tych prac wynika z tego, że poziom płyty boiska w stosunku do obecnego stanu będzie podwyższony o 53 centymetry.

Jakie notowania ma prezydent Gdańska

Zgodnie z harmonogramem, ziemia ma być nawieziona do końca marca. Następnym krokiem będzie instalacja drenażu murawy oraz systemu nawadniania, który składać się będzie z ośmiu zraszaczy pełnoobrotowych oraz 16 o ograniczonym promieniu obrotu.

Kolejny etap to nałożenie warstwy nośnej, w skład której wchodzi torf, piasek, krzemian oraz warstwa próchnicza.

Wtedy ekipy przystąpią do montażu systemu ogrzewania murawy, który składa się z przewodów wykonanych z tworzywa sztucznego oraz wyłożą kostkę brukową na pasie zewnętrznym okalającym boisko o powierzchni 2600 metrów kwadratowych.

Ostatnim etapem jest wyłożenie trawy z rolek. Darń ma grubość 30 centymetrów, a rozwijana będzie z rolek o długości 12 i szerokości 1,2 metra. Murawa składać się będzie z kilku gatunków traw odpornych na intensywne użytkowanie i wykazujących się dużą tolerancją na panujące w Gdańsku warunki atmosferyczne. Darń zostanie sprowadzona z Holandii, Niemiec i Polski.

Budowę gdańskiego stadionu rozpoczęto 15 grudnia 2008 roku. Cała inwestycja ma kosztować 630 milionów złotych. Trybuny pomieszczą 44 tysiące kibiców. Zakończenie realizacji zaplanowano na 30 kwietnia, a 9 czerwca odbędzie się na tym obiekcie towarzyski mecz piłkarski Polska – Francja.

Czytaj też: Rusza montaż murawy na PGE Arena Gdańsk

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • KIBICE, 2011-03-21 17:44:38

    Przepraszamy!Nie będziemy już krzyczeć!NASZA...arena jest najładniejsza!