PARTNER PORTALU
 • BGK

56 mln euro dla Warmii i Mazur

 • GK    23 marca 2012 - 10:09
56 mln euro dla Warmii i Mazur

Wartość nowych inwestycji na Warmii i Mazurach szacowana jest na 56 mln euro.
W ostatnich dwóch latach Polska Agencja Informacji i Inwestycji zainicjowała w województwie warmińsko mazurskim inwestycje o wartości ponad 1,95 mln euro.

Rezultatem było stworzenie blisko 400 miejsc pracy w regionie. Procentowy udział województwa warmińsko – mazurskiego wśród projektów zainicjowanych przez agencję w latach 2010 – 2012 wyniósł 1,8 proc.

Obecnie PAIZ przygotowuje 151 projekty, z czego 14 ofert inwestycyjnych znajduje się w województwie warmińsko – mazurskim. Potencjalni inwestorzy wyrazili dotąd zainteresowanie czterema z nich.

– W przypadku realizacji wszystkich projektów w województwie warmińsko – mazurskim, powstanie blisko 228 nowych miejsc pracy, a wartość nakładów inwestycyjnych wyniesie 56 mln euro – podkreśla Bożena Czaja wiceprezes PAIZ.

Z danych PAIZ wynika ponadto, że w ramach programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej realizowanego przez agencję od roku 2009, w misjach gospodarczych, targach i innych wydarzeniach promocyjnych wzięło udział 60 firm z województwa warmińsko – mazurskiego. Wśród nich najwięcej przedsiębiorców reprezentowało sektor meblarski, spożywczy i turystyczny.

To właśnie te branże mają przed sobą największe perspektywy rozwoju, jak wynika z raportu „Sektory wysokiej szansy województwa warmińsko-mazurskiego”, przygotowanego przez Instytut Badań i Analiz Olsztyńskiej Szkoły Biznesu.

Zdaniem jego autorów położenie województwa warmińsko-mazurskiego, duża liczba lasów, jezior i rzek sprzyja inwestycjom w branży turystycznej.

Województwo ma również zaplecze naukowo-badawcze do rozwoju sektora energii odnawialnej oraz dogodne lokalizacje pod budowę zakładów produkujących energię i uprawy roślin energetycznych.

W Olsztynie planowana jest m.in. budowa kombinatu energetycznego w formule PPP. Miasto buduje również Park Naukowo-Technologiczny.

Rozbudowę swojej fabryki zapowiada także największy pracodawca w regionie firma Michalin.

Miasto Ełk realizuje z kolei I etap budowy Parku Naukowo – Technologicznego Techno-Park. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. W listopadzie ubiegłego roku teren inwestycyjny parku zdobył m.in. tytuł Laureata III edycji ogólnopolskiego konkursu “Grunt na medal 2008”, przeprowadzonego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z marszałkami województw.

Atrakcyjną ofertę dla inwestycji posiada również Elbląski Park Technologiczny, który oferuje blisko ponad 67 ha uzbrojonych terenów inwestycyjnych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • M.P.i O.P., 2012-03-23 14:45:49

  Potrzebującym taki worek jest niezbędny!!! Bardzo się na to cieszymy!!!!Zielone czy żółte-to bez znaczenia.
 • NiT, 2012-03-23 12:43:49

  Do kogo i w jakim celu jest skierowany ten artykulik? Bezproduktywna "pogaduszka".
 • Kolorowy zawrót głowy, 2012-03-23 11:04:28

  może taki worek pieniędzy i na inne rejony przenieść?