56 mln euro dla Warmii i Mazur

Wartość nowych inwestycji na Warmii i Mazurach szacowana jest na 56 mln euro.
56 mln euro dla Warmii i Mazur
W ostatnich dwóch latach Polska Agencja Informacji i Inwestycji zainicjowała w województwie warmińsko mazurskim inwestycje o wartości ponad 1,95 mln euro.

Rezultatem było stworzenie blisko 400 miejsc pracy w regionie. Procentowy udział województwa warmińsko – mazurskiego wśród projektów zainicjowanych przez agencję w latach 2010 – 2012 wyniósł 1,8 proc.

Obecnie PAIZ przygotowuje 151 projekty, z czego 14 ofert inwestycyjnych znajduje się w województwie warmińsko – mazurskim. Potencjalni inwestorzy wyrazili dotąd zainteresowanie czterema z nich.

– W przypadku realizacji wszystkich projektów w województwie warmińsko – mazurskim, powstanie blisko 228 nowych miejsc pracy, a wartość nakładów inwestycyjnych wyniesie 56 mln euro – podkreśla Bożena Czaja wiceprezes PAIZ.

Z danych PAIZ wynika ponadto, że w ramach programu Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej realizowanego przez agencję od roku 2009, w misjach gospodarczych, targach i innych wydarzeniach promocyjnych wzięło udział 60 firm z województwa warmińsko – mazurskiego. Wśród nich najwięcej przedsiębiorców reprezentowało sektor meblarski, spożywczy i turystyczny.

To właśnie te branże mają przed sobą największe perspektywy rozwoju, jak wynika z raportu „Sektory wysokiej szansy województwa warmińsko-mazurskiego”, przygotowanego przez Instytut Badań i Analiz Olsztyńskiej Szkoły Biznesu.

Zdaniem jego autorów położenie województwa warmińsko-mazurskiego, duża liczba lasów, jezior i rzek sprzyja inwestycjom w branży turystycznej.

Województwo ma również zaplecze naukowo-badawcze do rozwoju sektora energii odnawialnej oraz dogodne lokalizacje pod budowę zakładów produkujących energię i uprawy roślin energetycznych.

W Olsztynie planowana jest m.in. budowa kombinatu energetycznego w formule PPP. Miasto buduje również Park Naukowo-Technologiczny.

Rozbudowę swojej fabryki zapowiada także największy pracodawca w regionie firma Michalin.

Miasto Ełk realizuje z kolei I etap budowy Parku Naukowo – Technologicznego Techno-Park. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. W listopadzie ubiegłego roku teren inwestycyjny parku zdobył m.in. tytuł Laureata III edycji ogólnopolskiego konkursu “Grunt na medal 2008”, przeprowadzonego przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z marszałkami województw.

Atrakcyjną ofertę dla inwestycji posiada również Elbląski Park Technologiczny, który oferuje blisko ponad 67 ha uzbrojonych terenów inwestycyjnych.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Potrzebującym taki worek jest niezbędny!!! Bardzo się na to cieszymy!!!!Zielone czy żółte-to bez znaczenia.

M.P.i O.P., 2012-03-23 14:45:49 odpowiedz

Do kogo i w jakim celu jest skierowany ten artykulik? Bezproduktywna "pogaduszka".

NiT, 2012-03-23 12:43:49 odpowiedz

może taki worek pieniędzy i na inne rejony przenieść?

Kolorowy zawrót głowy, 2012-03-23 11:04:28 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE