PARTNER PORTALU
  • BGK

6,6 mln na renowację

  • KB    21 kwietnia 2010 - 08:50
6,6 mln na renowację

Marszałek Marek Łapiński podpisał we wtorek umowę na dofinansowanie projektu renowacji Kaplicy Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu.
6,6 mln zł na renowację Kaplicy Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu przyznał zarząd województwa dolnośląskiego diecezji wrocławsko-gdańskiej Kościoła grekokatolickiego. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007- 2013 i zostały przyznane w ramach działania 6.4. „Turystyka Kulturowa”.

Projekt obejmujący renowację Kaplicy Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu, w sumie kosztował będzie 9,4 mln zł. Konserwacji i restauracji podlegać będą m.in.: wystrój malarski i rzeźbiarsko - sztukatorski (trzy poziomy, kopuła oraz latarnia), ołtarz, elewacja wraz z kolorystyką, portal i krata w przejściu do kościoła, posadzka oraz kolumna maryjna. Ponadto wykonane zostanie ogrzewanie podłogowe poprawiające mikroklimat w okresie zimowym oraz instalacja elektryczna z oświetleniem.

Prace restauracyjne Kaplicy Hochberga przy Kościele św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu trwają już od 2009 roku, a ich zakończenie planuje się na 2013 rok.
Kaplica Hochberga uległa znacznemu zniszczeniu na skutek działań wojennych oraz pod wpływem zmiennych i zróżnicowanych warunków klimatycznych. Działania konserwatorskie są niezbędne dla odtworzenia jej dawnego wyglądu. Odnowiona Kaplica zostanie udostępniona turystom. Według obliczeń Kurii Diecezjalnej w ciągu roku obiekt odwiedzi około 10 tys. osób. 

Kościół św. Wincentego i Jakuba we Wrocławiu stanowi część wielkiego zespołu klasztornego i zalicza się do najcenniejszych zabytków architektury i historii Wrocławia. Początki Kościoła datują się na XIII w. Szczególne znaczenie nadaje mu fakt pochówku księcia Henryka II Pobożnego, który był zarazem jego fundatorem. W XVII w. rozpoczął się proces przekształcania świątyni w duchu baroku. Najbardziej efektownym elementem barokowej architektury stała się Kaplica wzniesiona w latach 1723 - 1728 z fundacji opata hr. Ferdynanda von Hochberg.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.