PARTNER PORTALU
  • BGK

6 mln zł na operę od ministra kultury

  • AW    18 stycznia 2012 - 19:40

Sukcesem zakończyło się spotkanie marszałka Jarosława Dworzańskiego i dyrektora Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowskiego z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim.
Jak podaje podlaski urząd marszałkowski, inauguracja sezonu w nowym budynku odbędzie sie 28 września premierą opery "Straszny Dwór". Następnego dnia zostanie wystawiony musical "Korczak", do którego obecnie trwaja przygotowania.

Jeśli chodzi o budżet opery minister Bogdan Zdrojewski zadeklarował 6 mln rocznie przez 3 lata na działalność Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jest to najwyższa dotacja jaką ministerstwo kultury może przyznać. Wcześciej dyrektor Skolmowski oszacował budżet konieczny do funkcjonowania Opery na 25 mln zł. 13 mln zł przeznaczył na operę samorząd województwa, 2 mln przeznaczyły władze miasta Biełęgostoku.

Działalność Opery i Filharmonii Podlaskiej zmieni się diametralnie po przeprowadzce do nowej, okazałej siedziby. Nowy szef tej instytucji chce maksymalnie wykorzystać tę ogromną przestrzeń i możliwości technicznie siedziby.

Już 28 września 2012 roku wielkie otwarcie sezonu operą „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w niezwykłej scenografii.  Dzień później kolejne premierowe wydarzenie – musical „Korczak” w ramach Roku Janusza Korczaka. Opera i Filharmonia Podlaska wykupiła dwuletnią licencję na widowisko, które swoją premierę miało w sierpniu 2011 roku na West Endzie w Londynie. Nieco wcześniej, bo już od maja do końca sierpnia w amfiteatrze odbywać się będzie Festiwal Wielkiego Księstwa. Dyrektor Roberto Skolimowski zapewnia, że będzie to wielkie muzyczno-filmowe święto. To dopiero początek, a już widać, że OiFP ma równie wielkie plany, jak budynek do którego się przenosi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.