PARTNER PORTALU
  • BGK

60 mln zł na centrum nauki w Karlinie

  • PAP    15 maja 2012 - 14:21

Konsorcjum JAZ + Architekci Żmijewski, Jaworski, Masse s.c z Warszawy i Marcin Pietuch – Fabryka Dekoracji z Krakowa wygrało konkurs architektoniczny na koncepcję planowanego w Karlinie Centrum Nauki i Techniki Energia.
Drugie miejsce zajęła praca firmy SO.DA Studio Dobrej Architektury Marek Ostrowski ze Szczecina. Trzeciej nagrody nie przyznano. Werdykt ogłosili we wtorek w Karlińskim Ośrodku Kultury członkowie sądu konkursowego: dr Andrzej Piotrowski z Państwowego Instytutu Geologicznego w Szczecinie i dr inż. Waldemar Borjaniec z Politechniki Koszalińskiej.

Centrum Nauki i Techniki Energia ma być miejscem, w którym w nowoczesnej formie przedstawiona będzie m.in. historia powstania złóż ropy naftowej oraz ich eksploatacji. Projekt nawiązuje do najnowszej historii Karlina.

9 grudnia 1980 r. w oddalonych o 4,5 km od miasta Krzywopłotach na wiertni Daszewo-1 w wyniku erupcji ropy doszło największego naftowego pożaru w Europie. Ogień gasiło 1,5 tys. ludzi. Pożar ostatecznie opanowano 10 stycznia 1981 r.

Centrum Nauki i Techniki Energia ma stanąć na 8-hektarowej działce niedaleko skrzyżowania drogi krajowej nr 6 Szczecin (zabierz głos/oceń prezydenta) – Gdańsk (zabierz głos/oceń prezydenta) i drogi wojewódzkiej nr 163 Kołobrzeg (zabierz głos/oceń prezydenta) – Wałcz. Centralnym punktem ekspozycji ma być dziedziniec z wybuchającym co jakiś czas szybem wiertniczym – gdzie będą się odbywały pokazy gaszenia ropy, przypominające akcję w Krzywopłotach.

Słup płonącej ropy ma sięgać 20 metrów. Widowisko z przeszklonej sali audytoryjnej jednorazowo będzie mogło oglądać ok. 240 widzów.

Koszt inwestycji oszacowano na 60 mln zł. Pieniądze na jej realizację miasto chce pozyskać albo z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, albo z funduszy unijnych. Budowę centrum miasto chciałoby rozpocząć w roku 2014 i zakończyć po 2-3 latach.

Konkurs na koncepcję centrum władze Karlina ogłosiły pod koniec ub.r. Chęć uczestnictwa w konkursie zgłosiło 30 pracowni architektonicznych z całego kraju. Ostatecznie prace przedstawiły tylko trzy z nich. Jedną z koncepcji odrzucono z powodu sztywnej zabudowy wnętrza, co uniemożliwiało elastyczne kształtowanie ekspozycji.

Burmistrz Karlina Waldemar Miśko poinformował we wtorek, że niebawem rozpocznie ze zwycięskim zespołem architektów negocjacje dotyczące wykonania przez nich projektu technicznego centrum.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.