PARTNER PORTALU
  • BGK

600 ha w Łodzi i sąsiednich gminach czeka na inwestorów

  • pt/pap    18 lutego 2016 - 15:54
600 ha w Łodzi i sąsiednich gminach czeka na inwestorów
Wiceprezydent Marek Cieślak jest także wiceprezesem Łódzkiego Obszaru Metrpolitarnego (fot.lodz.pl)

• Łódź chce przyciągać inwestorów z branży produkcyjnej nie tylko do miasta, ale także do gmin ościennych.
• Przygotowano dla nich 600 hektarów zlokalizowanych wokół Łodzi.
• Największym atutem dla przedsiębiorców ma być niższa niż w mieście cena gruntów.
"Do tej pory wśród przedsiębiorców panowało przekonanie, że Łódź to dobre miejsce dla lokalizacji centrów usług, ale ze względu na brak dużych terenów inwestycyjnych nie jest najlepsze dla branż produkcyjnych. Chcemy zmienić takie myślenie i pokazać, że aglomeracja łódzka ma również ofertę dla większych firm" - powiedział Marek Cieślak, wiceprezes zarządu Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego (ŁOM); stowarzyszenia wspierającego rozwój społeczno-gospodarczy w regionie.

W ofercie ŁOM i gmin położonych blisko miasta łącznie wyznaczono 600 ha gruntów inwestycyjnych. Są one różnicowane pod względem wielkości - od 10 do 200 ha i w większości objęte już planami zagospodarowania przestrzennego i uzbrojone.

"Dzięki temu możemy szybko zaadaptować teren pod wybrany rodzaj produkcji. Czekamy na każdy sektor przemysłu - od logistyki, której Łódź stała się najważniejszym centrum w tej części Europy, po branżę automotive" - tłumaczył Cieślak i dodał, że "dzięki układowi drogowemu i kolejowemu dla inwestora nie powinno mieć znaczenia, czy postawi fabrykę w granicach miasta, czy obok niego".

Dla kontrahentów największym atutem ma być niższa cena gruntów. Cieślak podał przykład, że za 100 ha w Łodzi inwestor musi zapłacić ok. 100 mln zł, a w gminie Brójce cena jest o połowę niższa.

Dwa wyznaczone tereny znajdą się w granicach Łodzi (przy ul. Stokowskiej - 13 ha i Tomaszowskiej - 100 ha), a pozostałe m.in. w Rzgowie (200 ha), gm. Wola Rakowa i Brójce (130 i 30 ha), Konstantynowie Łódzkim (44 ha), Ozorkowie (20 ha) i Brzezinach (8 i 10 ha).

Zdaniem Cieślaka współpraca z gminami z okolic Łodzi przyniesie korzyści obu stronom. "Gminy otrzymają podatek należny za położenie gruntów, a my podatek od dochodów osobistych, bo najczęściej zatrudnieni mieszkają w Łodzi" - zauważył.

ŁOM wspólnie z Biurem Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą UMŁ rozpoczęła promocję wskazanych terenów inwestycyjnych. W czwartek ofertę przedstawiono w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W planach jest też prezentacja oferty na międzynarodowych targach (m.in. nieruchomości w Cannes) oraz podczas misji handlowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.