PARTNER PORTALU
  • BGK

600 tys. zł na ochronę i odnowę zabytków

  • PAP    2 sierpnia 2011 - 00:24
600 tys. zł na ochronę i odnowę zabytków

600 tysięcy zł na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w 34 obiektach wpisanych do rejestru zabytków przeznaczy w tym roku ze swego budżetu Świętokrzyskie - postanowił w poniedziałek sejmik województwa w Kielcach.
Największe wsparcie przyznano zabytkom architektury sakralnej. Kościół rektoralny p.w. Zwiastowania NMP w pokamedulskim zespole klasztornym w Rytwianach otrzyma 80 tys. zł na renowacje tynków ścian i sklepień oraz odtworzenie zabytkowych elementów w domu braci konwersów, a gmina Wiślica - 39 tys. zł na konserwację fragmentu krypty tamtejszej bazyliki - poinformował dyrektor departamentu promocji, edukacji, kultury, sportu i turystyki Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego, Jacek Kowalczyk.

Parafia rzymskokatolicka p.w. św. Trójcy w Zawichoście uzyska 30 tys. zł na konserwację drewnianego ołtarza głównego z 1798 r. i obrazu w prezbiterium kościoła, Klasztor sióstr bernardynek w Świętej Katarzynie - tyle samo na wymianę pokrycia dachowego i części więźby, a z kolei parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Piotrkowicach-Zarzeczu dostanie 24 tys. zł na renowację wieży kościelnej.

O pomoc finansową Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach wystąpiło ogółem 41 podmiotów z regionu, ale siedem wniosków nie spełniło wymogów formalnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.