PARTNER PORTALU
  • BGK

642 mln zł za obwodnicę Kielc

  • PAP    6 sierpnia 2010 - 15:45
642 mln zł za obwodnicę Kielc

Na prawie 642 mln zł opiewa - wybrana w przetargu - oferta na budowę obwodnicy Kielc w ciągu drogi ekspresowej S7 Warszawa-Kraków. Złożyło ją konsorcjum firm Mostostal Warszawa oraz Acciona Infraestructuras z Hiszpanii.
Jak poinformowała w piątek Małgorzata Pawelec z kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wnioski o dopuszczenie do ogłoszonego w roku ubiegłym dwustopniowego przetargu złożyło 21 firm i konsorcjów. Oferty cenowe w drugim etapie postępowania przetargowego złożyło dziesięć podmiotów zainteresowanych inwestycją. Komisja wybrała najtańszą ofertę. Najdroższa opiewała na 989 mln zł.

Teraz uczestnicy przetargu mają czas na wnoszenie ewentualnych uwag, ponadto przetarg podlega obligatoryjnej kontroli przez Urząd Zamówień Publicznych. Jeśli okaże się, że nie ma zaostrzeń, GDDKiA będzie mogła podpisać umowę z wykonawcą inwestycji, co może nastąpić jeszcze w sierpniu.

Budowa 23-kilometrowej obwodnicy Kielc to największą do tej pory inwestycja drogowa regionu świętokrzyskiego. Potrwa 18 miesięcy z przerwami na okresy zimowe. Oddana do użytku w latach osiemdziesiątych kielecka obwodnica ma tylko jedną jezdnię, ale posiada status drogi ekspresowej.

W ramach nowej inwestycji droga biegnąca od węzła Kielce Północ do węzła Chęciny zyska drugą jezdnię po zachodniej stronie tej już istniejącej na odcinku 22,7 km. Przebudowane zostaną również węzły w Jaworzni, Chęcinach i Kostomłotach. Ten ostatni tzw. zespolony będzie pierwszym i jedynym w regionie świętokrzyskim węzłem na skrzyżowaniu dwóch dróg ekspresowych - 7 i 74. W ramach inwestycji powstanie 18 wiaduktów, dziewięć mostów, dwa miejsca obsługi podróżnych, cztery przejścia dla pieszych i trzy samodzielne przejścia dla zwierząt dużych.

Budowa kieleckiej obwodnicy to kolejny krok w kierunku dwujezdniowej ekspresowej "siódemki" na terenie województwa świętokrzyskiego. Gotowy jest już węzeł Kielce Północ, czyli bezkolizyjne połączenie drogi ekspresowej nr 7 Warszawa-Kielce-Kraków z drogą krajową nr 73 Wiśniówka-Kielce-Tarnów. Odcinek Skarżysko-Występa zostanie oddany w przyszłym roku.

W tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy odcinka od Skarżyska do granicy Mazowsza. GDDKiA ogłosiła przetarg na odcinek od Jędrzejowa do granicy Małopolski. Na odcinku od Chęcin do Jędrzejowa drogowcy czekają na decyzję środowiskową i tylko ten fragment drogi nie będzie gotowy w 2012 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • kierowca, 2010-08-09 18:21:56

    Jaki jest sens tej inwestycji (a przynajmniej w takiej kolejności) skoro już dziś jest to trasa ekspresowa z węzłami bezkolizynymi? Czy nie powinno się w pierwszej kolejności dokończyć wąskich gardeł, np. zbudować obdownicę Radomia czy przebudować odcinek Radom-Skarżysko? Za 642mln złotych można by ...przecież zbudować dobre 30 kilometrów nowej drogi...  rozwiń