PARTNER PORTALU
  • BGK

65 mln zł na inwestycje w infrastrukturę drogową

  • PAP    30 grudnia 2013 - 08:02
65 mln zł na inwestycje w infrastrukturę drogową

65 mln zł planuje wydać w przyszłym roku na poprawę infrastruktury drogowej województwo opolskie. Najistotniejszą inwestycją będzie rozpoczęcie budowy obwodnicy miejscowości Dobrzeń Wielki.
65 mln zł na poprawę infrastruktury drogowej w woj. opolskim zapisano w budżecie na 2014 r. przyjętym przez sejmik. Najważniejsza inwestycja dotyczy drogi wojewódzkiej 414 i będzie obejmować miejscowości Dobrzeń Wielki, Dobrzeń Mały, Borki i Czarnowąsy.

Obwodnica ma duże znaczenie w kontekście rozbudowy Elektrowni Opole. Dobrzeń to podopolska gmina, na terenie której leży Elektrownia Opole. Inwestycja ma na celu usprawnienie ruchu na trasie Opole-Namysłów. W trakcie rozbudowy Elektrowni Opole ma on wzrosnąć aż o jedną trzecią. Według szacunków, drogą w ciągu dnia może przejeżdżać nawet do 2 tys. ciężarówek dowożących materiały na budowę.

"W przyszłym roku ruszą prace projektowe, a pełny front robót zostanie rozpoczęty w 2015 r." - powiedział PAP wicemarszałek województwa Tomasz Kostuś.

Obwodnicę Dobrzenia Wielkiego będzie budował w całości samorząd województwa. Koszty są szacowane na ok. 320 mln zł. Zarząd wpisał projekt budowy do Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W ten sposób chce pozyskać 67 mln euro. Do tej kwoty będzie musiał dołożyć 15 proc. wkładu własnego.

Budżet Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu na 2014 r. wzrósł o 10 mln zł. "Będziemy mogli więcej remontować i więcej budować" - powiedział PAP Tomasz Kostuś. Dodał, że dzięki temu kontynuowana będzie rozpoczętą w tym roku budowa obwodnicy Głubczyc oraz modernizowany odcinek drogi wojewódzkiej 414 Krobusz - Biała.

Zmodernizowane zostaną także m.in. dwie drogi wojewódzkie: 7,5 kilometrowy odcinek drogi nr 494 Szumirad-Chudoba w powiecie kluczborskim i 487 Olesno-Boroszów w powiecie oleskim.

Łączna wartość rozbudowy dwóch odcinków to 10,4 mln zł brutto. Inwestycja związana z drogą 494 będzie zrealizowana w formule "zaprojektuj i wybuduj", co oznacza, że wykonawca najpierw opracuje projekt rozbudowy dróg, uzyska dokumenty i pozwolenia niezbędne do przystąpienia do prac budowlanych, a następnie je wykona. Rozpoczęcie robót drogowych planowane jest wiosną przyszłego roku po wykonaniu i zatwierdzeniu projektu rozbudowy.

Natomiast na drodze wojewódzkiej nr 487 rozbudowę przejdą dwa odcinki o łącznej długości prawie 4,5 km. "Między Boroszowem a Olesnem wykonamy przebudowę konstrukcji drogi i nową nawierzchnię" - wyjaśnił Jarosław Woźniak z firmy Skanska wykonującej inwestycję. "Jezdnia będzie miała szerokość 6 m, a pobocza do 1,5 m. Prace potrwają tutaj do końca czerwca 2014 r." - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.