PARTNER PORTALU
  • BGK

657 tys. zł na pomorskie zabytki

  • PAP/JL    6 kwietnia 2016 - 10:16
657 tys. zł na pomorskie zabytki
Wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku przeznaczył 657 tys. zł na odnowę pomorskich zabytków. Fot. Pixabay.com

Gospodarze 28 zabytków otrzymali tegoroczne dotacje pomorskiego konserwatora zabytków.
Łączna wysokość dotacji wyniosła w tym roku prawie 657 tys. zł, z czego 190 tys. przeznaczono na prace przy zabytkach ruchomych, a prawie 467 tys. zł – na zabytki nieruchome.

O środki ubiegało się w tym roku niemal 50 podmiotów, ale wiele wniosków odpadło na etapie weryfikacji formalnej, a inne z różnych względów odrzuciła komisja, która oceniała zgłoszone projekty.

Wśród 17 obiektów nieruchomych, gospodarzom których przyznano dotacje, znalazły się dwa, które otrzymały najwyższe dotacje – po 50 tys. zł. Z tych środków opiekujący się Basztą Białą w Gdańsku Klub Wysokogórski Trójmiasto chce wykonać konserwację ceglanych murów i tynków zewnętrznych, stolarki i elementów drewnianych oraz stalowych.

Z kolei gospodarze kaplicy św. Trójcy w Grabinach-Zameczku chcą wyremontować wnętrze tego pomieszczenia.

Dotacje w wysokości 40 tys. zł otrzymali z kolei wspólnota mieszkaniowa, która chce przeprowadzić prace konserwatorskie elewacji Bramy Chlebnickiej w Gdańsku oraz gdański klasztor karmelitów, który chce w swoich obiektach przeprowadzić inwentaryzację i inne badania.

Wśród beneficjentów dotacji znaleźli się też gospodarze gotyckich kościołów w: Lignowach Szlacheckich (chcą przeprowadzić konserwację elewacji wieży) kościoła św. Barbary w Krzyżanowie (myślą o remoncie dachu) oraz kościoła. św. Jadwigi Królowej w Kmiecinie (chcą przeprowadzić prace konserwatorskie przy posadzce).

Z dotacji od konserwatora zabytków skorzystają też m.in. gospodarze kościołów: św. Mikołaja w Żelichowie (przewidziano prace konserwatorskie przy elewacji północnej podstawy wieży), bł. Michała Kozala w Ryjewie (remont wieży),. Bożego Ciała w Gdańsku (opracowanie projektu prac konserwatorskich) oraz Trójcy Św. w Kościelnej Jani (inwentaryzacja i badania).

Dzięki dotacjom przeprowadzone zostaną także prace konserwatorskie przy: elewacjach dawnego spichlerza zbożowego w zespole zabudowań Zakładów Mięsnych w Gdańsku, wieży ciśnień w Miechucinie oraz portalu kamiennym sieni kamienicy przy ul. Piwnej 50/51 w Gdańsku. Gmina Żukowo otrzymała też niewielką sumę na projekt rewaloryzacji i adaptacji parku podworskiego w Sulminie.

Dotacje na zabytki ruchome otrzymali w tym roku gospodarze 11 obiektów i były to wyłącznie obiekty sakralne. Ze środków tych zostaną przeprowadzone prace przy ołtarzach głównych w kościołach: św. Jakuba w Kłodawie Gdańskiej, św. Piotra i Pawła w Pucku i św. Jakuba w Tui, a także przy rzeźbach stanowiących wyposażenie kościołów: św. Wojciecha w Kielnie, św. Piotra i Pawła w Mątowach Wielkich i św. Mikołaja w Królewie.

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie zaplanowano z kolei prace przy malowidle na płótnie, w klasztorze pocysterskim w Gdańsku-Oliwie – prace przy obrazie „Przeniesienie Arki Przymierza do Jerozolimy”, a w kościele św. Jana Ewangelisty w Kwidzynie – przy epitafium Augustyna Milde i jego żony.

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole doczeka się konserwacji empory, konfesjonału i ławy, a w kościele klasztornym Świętej Trójcy w Gdańsku wykonane zostaną prace konserwatorskie przy dwóch trumnach, kartuszach i szatach trumiennych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.