PARTNER PORTALU
  • BGK

75 mln zł na rewitalizację Gdańska i Słupska

  • Tomasz Elżbieciak    21 czerwca 2010 - 11:49

Ponad 75 mln na rewitalizację swoich miast udało się pozyskać samorządom Gdańska i Słupska. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. pomorskiego.
Z tej puli większa część przypadła stolicy regionu, która otrzymała dofinansowanie do czterech projektów. Wśród nich najkosztowniejsza będzie rewitalizacja Letnicy - przemysłowej dzielnicy, w której m.in. powstaje stadion na EURO 2012. Wartą blisko 60 mln zł inwestycję w jednej trzeciej pokryją fundusze europejskie.

Ponad 20,5 mln zł zostanie też przeznaczone na rewitalizację sąsiadującego z Letnicą Nowego Portu, z czego prawie 11,5 mln to unijna dotacja. Dzielnica, będąca przykładem budownictwa miejskiego z przełomu XIX i XX w., zachowała się do współczesnych czasów w dobrym stanie. Została również wpisana rejestru zabytków jako zespół historycznej osady portowej.

Podobny poziom dofinansowania przewidziano dla tzw. Dolnego Wrzeszcza. Tam projekt rewitalizacji - wyceniony na ponad 20,5 mln zł - obejmuje obszar objęty ochroną konserwatorską. Zalicza się do niego m.in. układ ulic i placów oraz zespoły budynków mieszkalnych z drugiej połowy XIX w. i początku XX w.

Ostatni z zaakceptowanych projektów rewitalizacji w Gdańsku dotyczy Dolnego Miasta, czyli południowo-wschodniej części Śródmieścia. Gdański Samorząd otrzyma na ten cel z UE ponad 6,5 mln zł, z ok. 42 mln zł, jakie ma pochłonąć cała inwestycja.

Natomiast aż 70 proc. kosztów odnowienia Traktu Książęcego w Słupsku udało się pozyskać miejscowym władzom. Projekt zakłada przede wszystkim zmodernizowane tamtejszych zabytków, a także wdrożenie ekologicznych rozwiązań w publicznych placówkach.

Regionalny Program Operacyjny woj. pomorskiego na lata 2007-2013 to najważniejszy dla Pomorza program unijnego dofinansowania. Dzięki niemu region pozyska na nowe inwestycje ponad 850 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: