PARTNER PORTALU
  • BGK

75 mln zł na rewitalizację Gdańska i Słupska

  • Tomasz Elżbieciak    21 czerwca 2010 - 11:49

Ponad 75 mln na rewitalizację swoich miast udało się pozyskać samorządom Gdańska i Słupska. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. pomorskiego.
Z tej puli większa część przypadła stolicy regionu, która otrzymała dofinansowanie do czterech projektów. Wśród nich najkosztowniejsza będzie rewitalizacja Letnicy - przemysłowej dzielnicy, w której m.in. powstaje stadion na EURO 2012. Wartą blisko 60 mln zł inwestycję w jednej trzeciej pokryją fundusze europejskie.

Ponad 20,5 mln zł zostanie też przeznaczone na rewitalizację sąsiadującego z Letnicą Nowego Portu, z czego prawie 11,5 mln to unijna dotacja. Dzielnica, będąca przykładem budownictwa miejskiego z przełomu XIX i XX w., zachowała się do współczesnych czasów w dobrym stanie. Została również wpisana rejestru zabytków jako zespół historycznej osady portowej.

Podobny poziom dofinansowania przewidziano dla tzw. Dolnego Wrzeszcza. Tam projekt rewitalizacji - wyceniony na ponad 20,5 mln zł - obejmuje obszar objęty ochroną konserwatorską. Zalicza się do niego m.in. układ ulic i placów oraz zespoły budynków mieszkalnych z drugiej połowy XIX w. i początku XX w.

Ostatni z zaakceptowanych projektów rewitalizacji w Gdańsku dotyczy Dolnego Miasta, czyli południowo-wschodniej części Śródmieścia. Gdański Samorząd otrzyma na ten cel z UE ponad 6,5 mln zł, z ok. 42 mln zł, jakie ma pochłonąć cała inwestycja.

Natomiast aż 70 proc. kosztów odnowienia Traktu Książęcego w Słupsku udało się pozyskać miejscowym władzom. Projekt zakłada przede wszystkim zmodernizowane tamtejszych zabytków, a także wdrożenie ekologicznych rozwiązań w publicznych placówkach.

Regionalny Program Operacyjny woj. pomorskiego na lata 2007-2013 to najważniejszy dla Pomorza program unijnego dofinansowania. Dzięki niemu region pozyska na nowe inwestycje ponad 850 mln euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.