PARTNER PORTALU
  • BGK

791 mln zł dla firm pracujących przy drogach

  • PAP    9 lipca 2013 - 12:11
791 mln zł dla firm pracujących przy drogach

Przedsiębiorcy, którym generalni wykonawcy nie zapłacili za wykonaną pracę przy budowie dróg, otrzymali dotychczas od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ponad 791,1 mln zł złotych - poinformowała we wtorek GDDKiA.
Jak poinformowała Dyrekcja we wtorkowym komunikacie, z 791,1 mln zł, które trafiły do przedsiębiorców, 142,8 mln zł zostało wypłaconych na podstawie specustawy z czerwca 2012 r. o spłacie niektórych niezaspokojonych należności, a 648,3 mln zł w ramach określonej kodeksem cywilnym tzw. "solidarnej odpowiedzialności".

GDDKiA poinformowała, że otrzymała 1322 zgłoszenia od poszkodowanych przedsiębiorców, na łączną kwotę ponad 536 mln zł. 679 wniosków zaakceptowano i dokonano wypłat, a 286 jest w trakcie rozpatrywania.

"Przypomnijmy, że 27, 28 czerwca i 1 lipca br. GDDKiA otworzyła terminy na zgłoszenia od dostawców i usługodawców, którzy wykonywali pracę na trzech kontraktach: drodze krajowej 16 Biskupiec - Borki Wielkie, S5 odcinek Kaczkowo-Korzeńsko, gdzie głównym wykonawcą robót była firma Alpine Bau oraz S61 obwodnica Szczuczyna, którą budowała firma FCC Construccion" - czytamy w komunikacie.

Na mocy specustawy z czerwca ub.r. poszkodowani przez generalnych wykonawców przedsiębiorcy mogą się zwrócić o wypłatę pieniędzy do generalnego dyrektora dróg krajowych i autostrad. GDDKiA dochodzi z kolei pieniędzy od wykonawców, którzy nie zapłacili. Pieniądze wypłacane poszkodowanym firmom pochodzą z Krajowego Funduszu Drogowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • ArsenLupin, 2013-07-10 16:16:32

    niestety nie pozwolimy na to aby tym upadłym i rzekomo pokrzywdzonym firmom drugi raz wypłacono kasę z budżetu - dość oszukiwania społeczeństwa i wyprowadzania kasy do prywatnych kieszeni, złodziejom mówimy stop, to nasze pieniądze i nie damy - mamy zupełnie inne plany
  • Koordynator "BYLY" OIUGZ, 2013-07-09 19:52:34

    A ilu jeszcze nie zostalo zaplaconych ??? ilu w miedzyczasie padlo i padnie i NIGDY nie ujrzy swoich naleznosci == zysk dla GDKiA - ot oszustwo w swietle prawa. Ale winni temu sa Sami poszkodowani, bo nie przypilnowali swoich ustaw w 2010 tym roku !!! I madry Polak po szkodzie !!!