PARTNER PORTALU
  • BGK

8 listopada ruszy remont dworca w Krakowie

  • PAP    22 października 2010 - 14:18

Remont dworca Kraków Główny rozpocznie się 8 listopada - poinformowa rzecznik Grupy PKP Łukasz Kurpiewski. Dworzec ma być gotowy przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku.
 Remont będzie kosztował prawie 63 mln zł. Jak wyjaśnił Kurpiewski, inwestycja w około 70 proc. jest finansowana z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Ma ją realizować Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego "BUDUS".

"Prace budowlane zaczną się formalnie 8 listopada, ale wykonawca już przejął plac budowy. Trwają tam prace przygotowawcze, są stawiane ogrodzenia itd." - powiedział.

Nowy dworzec ma powstać pod ziemią, pod torami oraz peronami stacji Kraków Główny. Kolejarze planują, że będzie on węzłem przesiadkowym dla różnych środków transportu publicznego; ma być połączony z dworcem PKS i komunikacją miejską, w tym z przystankiem podziemnego szybkiego tramwaju. Z dworca będzie można przejść też do centrum handlowego.

Nowy, monitorowany obiekt ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

"Przez to, że prace będą prowadzone pod ziemią, nie będą one uciążliwe dla pasażerów" - powiedział Kurpiewski. Dodał, że utrudnienia pojawią się dopiero, gdy budowa "będzie wychodzić na powierzchnię" przy budowaniu wind i schodów. Nie wyjaśnił jednak, kiedy to będzie.

Kolejarze zapowiadają, że nowy dworzec będzie gotowy w drugim kwartale 2012 roku, przed ME 2012. "W samym Krakowie nie będzie meczów, ale dworzec będzie pełnił rolę węzła przesiadkowego dla kibiców jadących pociągiem na mecze na Ukrainę" - powiedział rzecznik. Dodał, że do Krakowa Głównego będzie kursować pociąg z krakowskiego portu lotniczego Balice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.