PARTNER PORTALU
  • BGK

80 ml dla Centrum Laboratoryjnego w Lublinie

  • PAP    26 września 2011 - 18:12
80 ml dla Centrum Laboratoryjnego w Lublinie

Prawie 80 mln zł, pochodzących głównie z funduszy unijnych, będzie kosztował nowy budynek centrum laboratoryjnego wznoszony dla Politechniki Lubelskiej. W poniedziałek wmurowano akt erekcyjny pod jego budowę.
Budynek nazwany został Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii. Jego budowa już trwa, ma być zakończona w czerwcu 2013 r. Nowe laboratoria mają m.in. służyć wdrażaniu wyników prac naukowych do gospodarki.

Wojewoda lubelski Genowefa Tokarska podkreśliła podczas uroczystości, że ciągle za mało osiągnięć naukowych trafia do przedsiębiorstw i wyraziła nadzieję, że nowy obiekt Politechniki Lubelskiej pomoże zmienić tę sytuacje.

- Nasz potencjał naukowy nie jest do końca wykorzystany, a innowacje i nowe technologie - właśnie to najbardziej potrzebne jest Lubelszczyźnie - powiedziała Tokarska.

Obiekt będzie miał prawie 13,5 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej na pięciu kondygnacjach. Został umieszczony w szerokim wykopie, dzięki temu wszystkie kondygnacje będą nad ziemią. Do głównego wejścia będzie prowadziła kładka.

- Znajdą tu pomieszczenia m.in. 32 specjalistyczne laboratoria wszystkich wydziałów Politechniki. Będzie tu przeniesiona między innymi hala obrabiarek i laboratoria samochodowe wraz z hamownią - poinformował kanclerz Politechniki Lubelskiej, Mieczysław Hasiak. - Nowe pomieszczenia umożliwią pełniejsze wykorzystanie nowoczesnej aparatury, którą posiadamy. Będziemy też starać się o środki unijne na doposażenie laboratoriów - zapowiedział.

Koszty inwestycji wynoszą 79,3 mln zł. 85 proc. tej kwoty pokryje dotacja z unijnego Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

Centrum wznoszone jest w kampusie Politechniki Lubelskiej przy ul. Nadbystrzyckiej. Uczelniane obiekty powstały tu na terenie dawnego folwarku, który leżał już poza granicami miasta. Usytuowanie nowego budynku nawiązuje do dawnego układu urbanistycznego, będzie on tworzył pierzeję odtworzonego dziedzińca folwarcznego.

Na sześciu wydziałach Politechniki Lubelskiej uczy się ponad 11 tys. studentów. Kształcą się w 47 specjalnościach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.