PARTNER PORTALU
  • BGK

„Papuga” przetestowała światła nowej drogi startowej lotniska w Pyrzowicach

  • bad    31 października 2014 - 16:17
„Papuga” przetestowała światła nowej drogi startowej lotniska w Pyrzowicach

Sukcesem zakończyło się testowanie oświetlenia nawigacyjnego nowej drogi startowej portu lotniczego Katowice. Ich poprawne działanie potwierdził lot „Papugi” – specjalnego samolotu Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej, służącego do wykonywania lotów testowych.
W maju 2015 r. zmodernizowany pas startowy zostanie oddany do użytku. Inwestycję dofinansowano ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko w kwocie ponad 107 mln zł.

Czytaj też: Lotnisko w Gdańsku idzie w tym roku na rekord

Nowa droga startowa jest głównym elementem wartego niemal 227 mln zł przedsięwzięcia pn. "Port lotniczy w Katowicach - modernizacja i rozbudowa infrastruktury lotniskowej i portowej". Oprócz wyposażenia w świetlne i radiowe pomoce nawigacyjne, przy drodze zostaną zainstalowane urządzenia systemu METEO, w tym m.in. system ICE ALERT alarmujący o wystąpieniu oblodzenia na nawierzchni. Projekt zakłada także rozbudowę istniejącej płyty postojowej nr 1 w kierunku wschodnim oraz przebudowę istniejących dróg kołowania.

Czytaj też: Samorząd będzie finansował lotnisko w Szymanach do 2030 r.

Przedsięwzięcie przełoży się na bezpośredni wzrost rocznej przepustowości portu z 2,4 mln do 4 mln pasażerów. Pyrzowice staną się jednym z trzech polskich lotnisk pasażerskich z drogą o długości powyżej trzech kilometrów. Umożliwi ona bezpiecznie wzbić się w powietrze nawet największym samolotom, w pełni załadowanym i zatankowanym.

31 lipca 2012 r. podpisano umowę o dofinansowanie inwestycji. Jedenaście miesięcy później (11 lipca 2013 r.) Komisja Europejska wydała decyzję zatwierdzającą jej wsparcie z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.