PARTNER PORTALU
  • BGK

93 mln zł na likwidację zniszczeń powodziowych

  • PAP    11 lutego 2015 - 17:12
93 mln zł na likwidację zniszczeń powodziowych
fot. pixabay.com

Promesy o wartości 93 mln zł na likwidację zniszczeń spowodowanych powodziami na Dolnym Śląsku otrzymało w środę we Wrocławiu 76 samorządów. To pierwsza transza tegorocznej rządowej pomocy.
Jak powiedział podczas spotkania z przedstawicielami samorządów wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski, pieniądze pochodzą z rezerwy powodziowej Ministerstwa Finansów, które ma na ten cel 1 mld 25 mln zł. Dodał, że druga transza pomocy zaplanowana jest na przełomie maja i czerwca, a trzecia możliwa będzie jeszcze pod koniec roku.

"Podstawowym warunkiem otrzymania wsparcia jest fakt, że wartość zniszczeń przekracza pięć procent dochodów własnych samorządu. Życzę wam, by te pieniądze udało się dobrze wydać i by służyły mieszkańcom" - powiedział Huskowski.

Przedstawicielom samorządów wręczono 76 promes na łączną kwotę 93 mln zł, za które mają być wykonane 178 inwestycji. Wsparcie otrzymały 64 gminy i 12 dolnośląskich powiatów. Największe kwoty - po 6 mln zł - otrzymały powiaty jeleniogórski i lubański oraz gmina Olszyna i powiat kłodzki - po 5 mln zł.

Burmistrz Olszyny Leszek Leśko powiedział PAP, że cała sumę przeznaczy na odbudowę trzech mostów i kilku kilometrów dróg zniszczonych podczas powodzi w latach 2010, 2013 i 2014.

"Udokumentowane straty z tych trzech powodzi wyniosły w naszej gminie około 80 mln zł. Dzięki pomocy w poprzednich latach udało się już połowę tych zniszczeń naprawić" - dodał Leśko.

W ocenie burmistrza, równie istotne jak naprawa zniszczeń jest uregulowanie rzeki Olszówka, która zalewa gminę. "To nie leży w kompetencjach gminy, ale na szczęście w poprzednich latach Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wydał na tę regulację 17 mln zł i na pewno zagrożenie jest już mniejsze" - powiedział burmistrz Olszyny.

W latach 2010-15 rząd w formie promes przeznaczył na usuwanie zniszczeń powodziowych na Dolnym Śląsku w sumie 719 mln zł. Do końca 2014 r. wykonano 1381 zadań m.in. odbudowano 318 mostów i kładek oraz 820 km dróg.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • RokWisły, 2015-02-12 08:57:44

    Ciekawe, jak bedą wydawane na pieniadze - na dalsze "betonowanie" rzek, czy moze jednak na rezerwy retencyjne?