A jednak przekopią Mierzeję Wiślaną

Jak bumerang wraca pomysł budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Na stronie internetowej Urzędu Morskiego w Gdyni znajduje się ankieta, za pomocą której można ocenić cztery różne warianty lokalizacji kanału.
A jednak przekopią Mierzeję Wiślaną
Program „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” przewiduje budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w czterech wariantach: Skowronki, Nowy Świat, Przebrno i Piaski.

Planowane jest także wykonanie toru wodnego na Zalewie Wiślanym, łączącego kanał z Elblągiem. Inwestycja umożliwi żeglugę między Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską, bez dotychczasowej konieczności korzystania z Cieśniny Pilawskiej w Rosji (Obwód Kaliningradzki).

Realizację programu koordynuje Urząd Morski w Gdyni (zabierz głos/oceń prezydenta), a prognozę jego oddziaływania na środowisko sporządza Biuro Projektów i Wdrożeń Proekologicznych „Proeko” w Gdańsku (zabierz głos/oceń prezydenta).

Elementem prognozy są konsultacje społeczne, w ramach których wszyscy zainteresowani proszeni są o wypełnienie ankiety dostępnej tutaj. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

Budowę kanału przez mierzeję blokują agenci i szpiedzy sowieccy. Jak widać mają olbrzymie wpływy w naszym kraju. Już widzę ile kasy ruski przeznaczą dla ekologów, żeby protestowali przeciwko takim planom. Szkoda, że tak nie protestowali jak kładli rurę na dnie Bałtyku, która skoroduje i będzie przec...iekać zatruwając wszystko na swojej drodze. Nikt mi nie wmówi, że taka kupa żelastwa nie ma negatywnego wpływu na środowisko. To, że blokuje wpływanie największych statków do portu w Szczecinie to efekt uboczny, ale jakże wymowny gest na poniżenie Polski. Gdy dogadują się supermocarstwa (Rosja - Niemcy) my nie robimy nic tylko klękamy na kolana i schylamy niżej głowę. Ile już razy Rosjanie blokowali swobodny przepływ żaglówek i mniejszych okrętów przez Cieśninę Pilawską? Zawsze jak chcieli nam dokopać i pokazać kto jest ważniejszy. A przekopanie mierzei będzie dla nas jak kanał Sueski dla Egiptu, czyli atrakcją turystyczną i oknem rozwoju gospodarczego z Europą i światem. rozwiń

Kalbulatol, 2012-01-18 07:51:35 odpowiedz

Proponuję zlikwidować całą Mierzeję czyli powiększyć Bałtyk o Zalew Wiślany. Byłoby więcej miejsca na poprowadzenie dnem morza rur z gazem, ropą, węglem, a wkrótce i atomem, którego nadprodukcji w Gąskach lub w sławieńskim należy sie wkrótce spodziewać. W kolejce do likwidacji czekają Tatry i Karko...nosze, Puszcza Białowieska, Suwalskie i dziesiątki innych. Jak można marnować taki przeogromny potencjał gospodarczy, taką kopalnię skarbów wszelakich!? Zrównać góry z ziemią, osuszyć jeziora, wyciąć lasy i natychamiast zacząc realizować owe gospodarczo i politycznie pożyteczne przedsięwziecia!!!!! rozwiń

Likwidator, 2012-01-09 11:29:01 odpowiedz

To dobry pomysł zarówno gospodarczy jak i polityczny. Im mniej będziemy uzależnieni od sąsiada, tym lepiej w naszej "zagrodzie". Ujęcie inwestycji na lata 2014-2020 daje szanse pozyskania środków unijnych- co nalezy wykorzystać.

Horpyna, 2012-01-09 08:51:21 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE