A1 da im w kość: porozumienie na rzecz inwestycji proekologicznych

Kujawsko-pomorski marszałek oraz dziewięć gmin podpisali porozumienie, dzięki któremu zrealizują inwestycje proekologiczne o łącznej wartości ponad 85 milionów złotych. Przedsięwzięcia mają zrekompensować straty przyrodnicze i środowiskowe wskutek budowy A1.
A1 da im w kość: porozumienie na rzecz inwestycji proekologicznych

Kujawsko-pomorski marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Edward Hartwich oraz wójtowie i burmistrzowie dziewięciu gmin podpisali porozumienie, dzięki któremu na terenie tych gmin zostaną zrealizowane inwestycje proekologiczne o łącznej wartości ponad 85 milionów złotych.

Przedsięwzięcia te zrekompensują straty przyrodnicze i środowiskowe, powstałe w związku z budową autostrady A1.

- Autostrada jest wielkim dobrodziejstwem, ale jest też wielką uciążliwością. Samo przecięcie przez nią gminy na pół rodzi określone problemy komunikacyjne dla mieszkańców. Nie mówiąc już o oczywistym obciążeniu dla środowiska, które powoduje każda tego typu inwestycja. Program którego dotyczy porozumienie jest ogromny. Jestem pewien, że choć w części zrekompensuje straty – mówił podczas ceremonii składania podpisów marszałek Całbecki.

Do porozumienia przystąpiły:

•    gmina Aleksandrów Kujawski
•    gmina Raciążek
•    gmina Waganiec
•    gmina Lubanie
•    wiejska gmina Włocławek
•    gmina Brześć Kujawski
•    gmina Kowal
•    gmina Lubień Kujawski
•    gmina Choceń.

Na mocy porozumienia ich samorządy oraz samorząd województwa będą współdziałać na rzecz realizacji projektu pod nazwą „Rekompensata strat przyrodniczych i środowiskowych powstałych w wyniku realizacji inwestycji autostrady A-1”. Dla mieszkańców miast i wsi w wymienionych gminach oznacza to między innymi budowę, rozbudowę i modernizację sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, budowę przydomowych oczyszczalni ścieków oraz rozbudowę i modernizację oczyszczalni komunalnych, budowę i modernizację stacji uzdatniania wody, termomodernizację budynków użyteczności publicznej, rekultywację zbiorników wodnych i restaurację terenów parkowych oraz usuwanie azbestu.

Inwestycje te zostaną sfinansowane wspólnie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz uczestniczące w porozumieniu gminy. Łączna wartość dofinansowania z WFOŚiGW wyniesie blisko 37 milionów złotych. Beneficjentów programu czeka jeszcze procedura składania wniosków do WFOŚiGW.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Przepraszam bardzo, ale jaki związek ma budowa drogi A1 z oczyszczalnią ścieków komunalnych, termomodrenizacją budynków czy jakimś azbestem?! Gdzie tu wpływ jednego na drugie? Co to za bełkot?! To zwykła przewałka...Tak się o takim sposobie załatwiania środków kiedyś mówiło. Teraz to jest &quo...t;projekt".... rozwiń

tubing, 2010-08-22 12:35:33 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE