A4 Katowice-Kraków, remonty i utrudnienia: W maju ruszają roboty drogowe

• 4 maja na odcinku autostrady A4 między Katowicami w Krakowem rozpocznie się zaplanowana na około półtora roku wymiana części nawierzchni.
• Zarządca drogi zapewnia, że warte ponad 40 mln zł prace będą prowadzone tak, by zminimalizować uciążliwości dla kierowców.
A4 Katowice-Kraków, remonty i utrudnienia: W maju ruszają roboty drogowe
Na remontowanym odcinku od 4 maja wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 80 kilometrów na godzinę (fot.autostrada-a4.com.pl)

Temu służyć ma m.in. podział inwestycji na etapy, prowadzenie robót na krótkich odcinkach oraz zachowanie dwóch pasów ruchu w każdym kierunku. W końcu lipca, na czas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, prace zostaną przerwane, a ruch będzie odbywał się bez żadnych utrudnień.

Po poprzednim dużym remoncie nawierzchni, w 2007 roku, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał zarządzającą tym odcinkiem drogi spółkę Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) kwotą 1,3 mln zł, uznając, iż firma narzuciła konsumentom nieuczciwe ceny za przejazd remontowanym odcinkiem autostrady.

Wówczas - co stwierdził UOKIK - w szczytowym momencie na blisko jednej trzeciej długości trasy pomiędzy punktami poboru opłat występował ruch dwukierunkowy na jednej jezdni, a czas przejazdu znacznie się wydłużył; tworzyły się korki, a autostrada nie spełniała w całości standardu dla tego typu drogi, przy zachowaniu dotychczasowych opłat.

Czytaj też: Autostrada A4 Katowice-Kraków, bramki: Tańszy przejazd dla płacących kartą zbliżeniową

Również teraz SAM nie planuje obniżenia opłat na czas remontu, jej przedstawiciele zapewniają jednak, że uciążliwości zostaną ograniczone do minimum.

"Każdy z dwunastu remontowanych odcinków jezdni będzie stosunkowo krótki, a przez cały okres trwania remontu zachowamy dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Wyjątek stanowić będą krótkotrwałe, około dwudniowe, okresy związane z montażem lub demontażem stalowych barier bezpieczeństwa, rozdzielających przeciwne kierunki" - poinformowałrzecznik SAM Rafał Czechowski.

"Taki system organizacji prac i ruchu przetestowaliśmy, prowadząc inwestycje w 2014 i 2015 roku. Jest to rozwiązanie optymalne z punktu widzenia płynności przejazdu" - zapewnił rzecznik.

Gdy na jezdni w kierunku Katowic jeden pas ruchu będzie remontowany, drugi będzie przejezdny. Natomiast na jezdni do Krakowa będą w tym czasie dwa pasy ruchu w kierunku Krakowa i jeden pas w kierunku Katowic. Podobna organizacja ruchu ma obowiązywać, kiedy wykonawca robót przeniesie się na drugą jezdnię autostrady, co zaplanowano na 11 czerwca.

Na remontowanym odcinku od 4 maja wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 80 kilometrów na godzinę.

W pierwszej kolejności prace będą prowadzone na jezdni w kierunku Katowic, na czterokilometrowym odcinku pomiędzy placem poboru opłat w Balicach a węzłem Rudno. Remont obu jezdni na tym odcinku zakończy się 22 lipca. Na czas Światowych Dni Młodzieży prace zostaną przerwane.

Następnie, 2 sierpnia, rozpocznie się wymiana nawierzchni na odcinku pomiędzy węzłami Jeleń i Balin, na jezdni w kierunku Katowic. O kolejnych etapach remontu spółka zamierza systematycznie informować m.in. na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Wykonawcą wartego 40,23 mln zł kontraktu na wymianę 59,85 km ze 122 km nawierzchni autostrady A4 Katowice-Kraków jest konsorcjum spółek z grupy Pavimental. Całość prac ma się zakończyć w listopadzie 2017 roku.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE