PARTNER PORTALU
  • BGK

A4 może będzie na euro. Inne drogi niekoniecznie

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    24 września 2010 - 07:56
A4 może będzie na euro. Inne drogi niekoniecznie

Czy w niespełna dwa lata do euro 2012 powstanie 41 km autostrady za Rzeszowem, jak obiecuje rząd? Na pewno nie będzie wielu innych autostrad zapowiadanych na euro.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 23 września kontrakt na budowę 41 km autostrady A4 od Rzeszowa do Jarosławia – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. To była ostatnia umowa związana z budową A4, która na południu Polski pobiegnie od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Drogę z Rzeszowa do Jarosławia za 2 mld 196 mln zł brutto zbuduje konsorcjum polskiej firmy Polimex Mostostal i słowackiej Doprostav. Według resortu zlecenie zostanie wykonane w zaledwie 21 miesięcy, czyli do czerwca 2012 r. – na piłkarskie euro 2012. Tak zakładał rządowy program budowy dróg na euro.

Ale w takim tempie nikt jeszcze w Polsce nie zbudował autostrady. Zadanie jest ekstremalnie trudne. Zdaniem ekspertów Absolutnie nie da się w takim czasie wybudować tej drogi. Podobnej długości autostrady budowano dotąd w Polsce przez dwa do dwóch i pół roku.

Lista autostrad zapowiadanych przez rząd na euro coraz bardziej się kurczy. Na początku roku wygasła umowa Ministerstwa Infrastruktury z konsorcjum hiszpańskich firm na budowę 180 km autostrady A1 z Łodzi do Pyrzowic na Śląsku. Teraz pierwsze 40 km tej drogi rząd zapowiada rok po mistrzostwach. Ponad 60 km A1 na Kujawach między Toruniem a Kowalem będzie we wrześniu 2012 r., też po euro.

Na pewno do mistrzostw nie powstanie również, jak planowano, 70 km drugiego pasa autostrady A18 z Legnicy do granicy z Niemcami. Po wyznaczeniu nowych obszarów Natura 2000 drogowcy musieli zmienić dokumentację i teraz planują, że umowę na tę inwestycję podpiszą w lipcu przyszłego roku. Wtedy droga byłaby ukończona w połowie 2013 r. – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.