A4 może będzie na euro. Inne drogi niekoniecznie

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza
  • 24-09-2010
  • drukuj
Czy w niespełna dwa lata do euro 2012 powstanie 41 km autostrady za Rzeszowem, jak obiecuje rząd? Na pewno nie będzie wielu innych autostrad zapowiadanych na euro.
A4 może będzie na euro. Inne drogi niekoniecznie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 23 września kontrakt na budowę 41 km autostrady A4 od Rzeszowa do Jarosławia – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. To była ostatnia umowa związana z budową A4, która na południu Polski pobiegnie od granicy z Niemcami do granicy z Ukrainą – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Drogę z Rzeszowa do Jarosławia za 2 mld 196 mln zł brutto zbuduje konsorcjum polskiej firmy Polimex Mostostal i słowackiej Doprostav. Według resortu zlecenie zostanie wykonane w zaledwie 21 miesięcy, czyli do czerwca 2012 r. – na piłkarskie euro 2012. Tak zakładał rządowy program budowy dróg na euro.

Ale w takim tempie nikt jeszcze w Polsce nie zbudował autostrady. Zadanie jest ekstremalnie trudne. Zdaniem ekspertów Absolutnie nie da się w takim czasie wybudować tej drogi. Podobnej długości autostrady budowano dotąd w Polsce przez dwa do dwóch i pół roku.

Lista autostrad zapowiadanych przez rząd na euro coraz bardziej się kurczy. Na początku roku wygasła umowa Ministerstwa Infrastruktury z konsorcjum hiszpańskich firm na budowę 180 km autostrady A1 z Łodzi do Pyrzowic na Śląsku. Teraz pierwsze 40 km tej drogi rząd zapowiada rok po mistrzostwach. Ponad 60 km A1 na Kujawach między Toruniem a Kowalem będzie we wrześniu 2012 r., też po euro.

Na pewno do mistrzostw nie powstanie również, jak planowano, 70 km drugiego pasa autostrady A18 z Legnicy do granicy z Niemcami. Po wyznaczeniu nowych obszarów Natura 2000 drogowcy musieli zmienić dokumentację i teraz planują, że umowę na tę inwestycję podpiszą w lipcu przyszłego roku. Wtedy droga byłaby ukończona w połowie 2013 r. – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE