PARTNER PORTALU
  • BGK

Adamowicz: Będzie most do Sobieszewa. Z pomocą rządu czy bez

  • pt    31 marca 2016 - 15:42
Adamowicz: Będzie most do Sobieszewa. Z pomocą rządu czy bez

Paweł Adamowicz (fot.gdansk.pl)

• Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła przetarg na budowę mostu na Wyspę Sobieszewską.
• Prezydent Paweł Adamowicz zapowiada, że most powstanie bez względu na to czy miasto dostanie na jego budowę rządowe dofinansowanie.
- Zwycięską firmę bądź grupę firm, poznamy 15 czerwca - poinformował prezydent Paweł Adamowicz. - Koszt inwestycji szacujemy na 85 mln złotych, ale dokładna cena będzie znana dopiero 15 czerwca - dodawał, przypominając też, że projekt mostu jest już gotowy.

W lutym br. Gdańsk złożył wniosek do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa o przyznanie środków z rezerwy subwencji ogólnej na budowę mostu. Chodzi o kwotę 17 mln złotych w 2016 r. i kolejne 17 mln złotych w 2017 r.

Decyzja w tej sprawie najprawdopodobniej zapadnie pod koniec kwietnia. Jednak doniesienia medialne w ostatnich miesiącach wskazywały na to, że rząd nie będzie zainteresowany wsparciem finansowym gdańskiej inwestycji. Okazało się także, że rząd zastanawia się nad budową mostu nad Wisłą, który połączyłby Świbno z Mikoszewem.

- Wyspa Sobieszewska nie jest tranzytem między Mikoszewem a Gdańskiem. Nam potrzeba jednego, solidnego mostu - mówi Ryszard Nowak, przewodniczący rady dzielnicy Wyspa Sobieszewska.

Władze Gdańska liczą na to, że złożony wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Jeżeli jednak tak się nie stanie, to i tak most zostanie wybudowany.

- Wówczas koszt inwestycji zostanie pokryty w 100 proc. z miejskiego budżetu. Ale to dofinansowanie nam się należy. Wyspa Sobieszewska jest częściowo rezerwatem przyrody, a poza tym będzie najprawdopodobniej miejscem spotkania harcerzy z całego świata w 2023 r. Patronem harcerzy jest prezydent RP. O wsparciu naszych działań zapewniała nas zarówno obecna, jak i była premier – podkreślał prezydent Adamowicz.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.