PARTNER PORTALU
  • BGK

Agencja Rozwoju Przemysłu inwestuje w Radomiu

  • PAP/KDS    26 marca 2018 - 17:51
Agencja Rozwoju Przemysłu inwestuje w Radomiu
Centrum ma powstać w ciągu dwóch lat. (fot.Facebook/Radom)

W poniedziałek (26.03) Rada Miasta w Radomiu zgodziła się na włączenie działek, na których znajdują się obiekty byłej Fabryki Broni "Łucznik" do tarnobrzeskiej SSE - Podstrefa Radom. To krok w stronę budowy tam centrum biurowo-usługowe, które w ciągu dwóch lat chce stworzyć Agencja Rozwoju Przemysłu.
  • ARP zamierza zagospodarować dawne budynki "Łucznika" oraz teren znajdujący się wokół nich.
  • Wcześniej kilkakrotnie próbowano sprzedać historyczne obiekty. Na przetargi nie wpływały jednak oferty. Cena wywoławcza wynosiła 7,5 mln zł.

 

- Planujemy stworzyć w tym miejscu nowoczesne centrum biurowo-usługowe, oczywiście z zachowaniem walorów historycznych i architektonicznych obiektów - zaznaczyła rzeczniczka Agencji Rozwoju Przemysłu Joanna Zakrzewska. Dodała, że z badań, jakie wykonano w ostatnim czasie wynika, iż w miastach, takich jak Radom istnieje zapotrzebowanie na nowoczesne przestrzenie biurowe. Stąd pomysł, by w ten sposób wykorzystać stojące od kilku lat puste budynki fabryczne. Centrum ma powstać w ciągu dwóch lat.

Budynek główny fabryki wybudowano w 1925 roku. Obok niego powstały także budynki: kotłowni i polerowni, obróbki łoza, strzelnica, studnia artezyjska, wieża ciśnień, domy robotnicze, dom majstrów, dom urzędniczy, łaźnia i magazyn objętościowy. W 1927 r. fabryka zakończyła budowę większości obiektów.

Czytaj więcej: Radosław Witowski będzie ponownie ubiegał się o urząd prezydenta Radomia

W okresie międzywojennym w Radomiu produkowano broń strzelecką powtarzalną, początkowo głównie karabiny (kb) Mausera wz. 1898, kal. 7,9 mm. Z czasem na bazie tego karabinu powstały konstrukcje karabinka (kbk) Mausera wz. 98 oraz wz. 29. Od 1936 r. wytwarzano karabiny długie wz. 98a, które we wrześniu 1939 roku były podstawowym indywidualnym uzbrojeniem strzeleckim żołnierza polskiego.

W roku 1935 w radomskiej fabryce uruchomiono seryjną produkcję legendarnych pistoletów VIS. Do wybuchu wojny Fabryka Broni dostarczyła Ministerstwu Spraw Wojskowych blisko 40 tys. sztuk tej broni.

Po II wojnie światowej nazwę fabryki zmieniono na Zakłady Metalowe Łucznik im. generała "Waltera". W 2000 r. ogłoszono upadłość zakładu. W tym czasie została zawiązana spółka pod nazwą Fabryka Broni "Łucznik". Dwa lata później weszła ona w skład grupy kapitałowej BUMAR, zrzeszającej firmy polskiego przemysłu obronnego. Obecnie fabryka jest częścią holdingu Polska Grupa Zbrojeniowa. Od 2014 r. "Łucznik" funkcjonuje w nowej siedzibie, wybudowanej i wyposażonej za ponad 100 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.