PARTNER PORTALU
  • BGK

Aglomeracje budują nowoczesne biurowce

  • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    2 lutego 2011 - 12:07
Aglomeracje budują nowoczesne biurowce

W 2010 roku w sześciu głównych miastach Polski, poza Warszawą, wynajęto ponad 230 tys. m kw. powierzchni biurowej, czyli więcej niż rok wcześniej. Stawki czynszu ustabilizowały się, a popyt na powierzchnie biurowe znów zaczął wzrastać.
Według firmy analitycznej Jones Lang LaSalle, skąd pochodzą te dane, w głównych miastach regionalnych (tj. Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Trójmieście i Łodzi) w końcu ub.r. oferowano łącznie 1820 tys. m kw. powierzchni biurowej, z czego 45 proc, przypadało na lokalizacje w Krakowie i Wrocławiu.

W samym 2010 roku podaż nowej powierzchni - 215 tys. m kw. - była zbliżona do podaży z 2009 r. (227 tys. m kw.). W ostatnim kwartale ub.r. w miastach regionalnych oddano do użytkowania 29 tys. m kw. biurowców, głównie w Łodzi (Sterlinga Business Centre) i Poznaniu (Malta Office E).

Według deweloperów, w tym roku planują oni oddać do użytku 140 tys. m kw. powierzchni biurowej. Do największych inwestycji zaliczają się: Bonarka 4 Business A&B (16 tys. m kw.) w Krakowie, Oliva Gate (15,9 m kw.) w Gdańsku, Parku Biznesu Teofilów I (8,5 m kw.) w Łodzi i Wojdyła Business Park II (7,7 m kw.) we Wrocławiu.

Obecnie w różnych fazach realizacji jest ok. 238 tys. m kw. powierzchni biurowej w głównych miastach w Polsce, najwięcej we Wrocławiu, Krakowie oraz Trójmieście (odpowiednio: 62 tys. m kw., 55 tys. i 42,5 tys.). Powyższa liczba nie uwzględnia projektów, których budowa została wstrzymana, zaznacza JLS (ich całkowity metraż szacuje na 69 tys. m kw.). Do największych projektów biurowych będących obecnie w budowie należą: Sky Tower we Wrocławiu, Oliva Gate w Gdańsku oraz Andersia Business Centre w Poznaniu.

Według JLS, dużą aktywność pod względem przygotowywania nowych powierzchni biurowych dla potencjalnych najemców wykazują "wschodzące" rynki biurowe (Szczecin, Lublin, Rzeszów, Bydgoszcz, Toruń, Olsztyn, Białystok i Kielce).

- Pierwszym naprawdę nowoczesnym biurowcem dostępnym dla najemców w Szczecinie jest oddany w II połowie ub.r. Oxygen (14 tys. m kw.), zrealizowany przez Echo Investment - mówi Mateusz Polkowski, starszy analityk w JLS - Są tam zaplanowane kolejne budynki oferujące nowoczesne biura.

Pod koniec 2010 r. wskaźnik pustostanów utrzymywał się na stabilnym poziomie we Wrocławiu, Trójmieście i Katowicach (odpowiednio: 2,8 proc., 11,2 i 16,8 proc.). Nieznaczny wzrost wskaźnika pustostanów w ujęciu kwartalnym dotyczył Krakowa (do 12,1 proc.), Łodzi (do 21,8 proc.) oraz Poznania (11,9 proc.). Wzrost ten był spowodowany przede wszystkim dostarczeniem na rynek projektów biurowych, które w momencie wejścia na rynek w przeważającej części były niewynajęte, np.: Vinci Office Center w Krakowie, Centrum Biurowe Francuska A & B w Katowicach, Sterlinga Business Center i University Business Park I w Łodzi.

W większości miast regionalnych wskaźnik pustostanów kształtuje się na poziomie 10-20 proc., co dla potencjalnych najemców z takich branż jak BPO i SSC jest ważnym czynnikiem przy wyborze przyszłej lokalizacji (dostępność wolnej powierzchni biurowej od zaraz). Wyjątkiem jest Wrocław, gdzie wskaźnik pustostanów nie przekracza 3 proc. Brak dostępnej powierzchni biurowej przyczynia się do uruchamiania nowych inwestycji w tym mieście.

W najlepszych biurowcach stawki czynszu kształtują się od 11-13,5 euro/m kw./ miesiąc w Łodzi do 15 euro w Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.