PARTNER PORTALU
  • BGK

Akwakultura w Olsztynie za 26 mln

  • PAP    1 lutego 2012 - 15:04
Akwakultura w Olsztynie za 26 mln

26 mln zł kosztowała budowa i wyposażenie Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej, które w środę zostało oddane do użytku w Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Budowa została sfinansowana z unijnego Programu Rozwój Polski Wschodniej.
Centrum będzie działać przy Wydziale Ochrony Środowiska i Rybactwa olsztyńskiego uniwersytetu.

Budynek ma powierzchnię ponad 2,5 tys. metrów kw. i został podzielony na dwie części - akwakulturę i inżynierię ekologiczną.

W pierwszej części prowadzone będą badania nad rybami, a także dotyczące raków i małży. Będą to badania kompleksowe od analizy ich rozwoju poprzez szukanie rozwiązań, które ocaliłyby gatunki zagrożone wyginięciem. Naukowcy będą także zajmować się badaniem przyczyn chorób ryb i oceniać wartości odżywcze mięczaków skorupiaków i ryb.

Rozwiązania technologiczne zastosowane w tej części kompleksu pozwolą hodować organizmy słodkowodne i morskie.

W drugiej części obiektu, przeznaczonej na potrzeby inżynierii ekologicznej, badacze będą testować nowe technologie oczyszczania ścieków przemysłowych. Chodzi przede wszystkim o ścieki powstałe np. w gorzelniach, mleczarniach z dużą ilością biogenów odpowiedzialnych za kwitnienie wody.

Naukowcy będą szukać metod oczyszczania ścieków i wytwarzania biogazów. W tej części znajdą się także stanowiska do hodowli glonów, które mają być przeznaczone na cele energetyczne i spożywcze. Na specjalnym tarasie naukowcy chcą stworzyć tzw. "zielony dach".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.