PARTNER PORTALU
  • BGK

Alpiniści na dachu Stadionu Narodowego

  • PAP    25 marca 2011 - 13:46
Alpiniści na dachu Stadionu Narodowego

Na budowie Stadionu Narodowego w Warszawie rozpoczął się montaż poszycia dachu. Jednocześnie trwają prace przy konstrukcji tzw. garażu dla ruchomej części dachu i układanie biało-czerwonej elewacji zewnętrznej. Prace montażowe na dachu wykonują alpiniści.
Pierwszy fragment membrany stałej części dachu, znajdującej się nad trybunami, rozłożony został w czwartek i jest montowany do łuków konstrukcji. Prace te, prowadzone na wysokości 50 metrów, wykonywane są przez specjalistyczne ekipy alpinistyczne. Membrana, stanowiąca poszycie dachu, wykonana jest ze specjalnego materiału z włókna szklanego, pokrytego tworzywem PTFE, odpornym na wpływy atmosferyczne, niepalnym i częściowo przepuszczającego światło.

Na poziomie płyty boiska montowany jest garaż, w którym chować się będzie składana część dachu. W razie potrzeby ten fragment będzie rozwijany i przykryje całą murawę. Pomieszczenie na składaną część dachu składa się z dwóch części, które zostaną wciągnięte na wysokość kilkudziesięciu metrów i zmontowane na iglicy.

Równolegle trwa montaż stalowej konstrukcji dachu szklanego, który przykryje trybuny. Na stalowych wspornikach układane są szklane tafle o szerokości ponad 10 metrów. Łączna długość szklanego dachu wyniesie 700 metrów a powierzchnia około 6 tysięcy metrów kwadratowych.

Mieszkańcy Warszawy mają na co dzień okazję obserwować jak postępują prace przy układaniu elewacji zewnętrznej. Płaty aluminium w kolorze srebrnym i czerwonym stopniowo pokrywają konstrukcję i nadają bryle stadionu wygląd znany dotychczas tylko z rysunków projektowych i komputerowych wizualizacji.

Stadion Narodowy w Warszawie będzie jedną z aren piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Odbędą się tu mecze grupowe, spotkanie ćwierćfinałowe i półfinał. Oficjalnie zostanie oddany do użytku 22 lipca. 6 sierpnia odbędą się na nim pokazowe zawody motocyklowe, a na futbolową inaugurację - miesiąc później - planowany jest towarzyski mecz reprezentacji Polski z Niemcami.

Obiekt został zaprojektowany przez Konsorcjum JSK Architekci, gmp International GmbH oraz Schlaich Bergermann und Partner. Budowa rozpoczęła się w październiku 2008 roku, a jej koszt szacowany jest na 1,915 mld złotych.

Na trybunach będzie mogło zasiąść 55 tys. osób. Powierzchnia całkowita obiektu wyniesie 203 920 metrów kwadratowych, a łączna powierzchnia dachu (wraz z częścią rozsuwaną) - cztery hektary.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.