PARTNER PORTALU
  • BGK

Alpiniści na stadionie

  • PAP    16 marca 2011 - 11:08
Alpiniści na stadionie

Przy budowie stadionu PGE Arena Gdańsk pomagają alpiniści. Ich umiejętności pracy wykorzystywane są przy wykładaniu płyt poliwęglanowych na dachu obiektu, który znajduje się na wysokości 45 metrów.
Dzięki temu nie trzeba stawiać rusztowań. W sumie poliwęglan, stanowiący fasadę całego stadionu, zajmie 4,5 ha. Trzeba zamontować 18 tys. takich płytek. Każda z nich ma określony numer i musi być umieszczona w konkretnym miejscu. Na razie wyłożone jest ponad 40 procent tej powierzchni.

Płyty poliwęglanowe mają sześć odcieni i utrzymane są w bursztynowej tonacji. Najciemniejsze układane są na dole stadionu, a posuwając się ku górze obiektu, montowane są coraz jaśniejsze. Na dachu te płyty są właściwie przezroczyste, żeby jak najwięcej światła mogło dotrzeć na murawę i na trybuny. W sumie bezbarwnych elementów jest około 30 procent.

Budowę gdańskiego stadionu rozpoczęto 15 grudnia 2008 r. Inwestycja ma kosztować 630 mln zł. Trybuny pomieszczą 44 tys. kibiców. Zakończenie realizacji zaplanowano na 30 kwietnia, a 9 czerwca odbędzie się na tym obiekcie towarzyski mecz piłkarski Polska – Francja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.