PARTNER PORTALU
  • BGK

Ambitne plany dla strefy ekonomicznej

  • PAP    11 stycznia 2011 - 17:15
Ambitne plany dla strefy ekonomicznej

Około 20 inwestorów planuje pozyskać w tym roku Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W planach jest też rozszerzenie strefy o kilkadziesiąt hektarów nowych terenów pod inwestycje m.in. w Lućmierzu i Łodzi.
W 2010 roku ŁSSE wydała 25 zezwoleń na działalność. Inwestorzy zobowiązali się do nakładów w wysokości 800 mln zł i stworzenia 1600 nowych miejsc pracy.

Strefa powiększyła się w 2010 roku o niemal 40 ha i obecnie zajmuje tereny o powierzchni blisko 1200 ha w 43 lokalizacjach na terenie województw: łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Powstały także nowe podstrefy w Płocku i Opocznie.

W rankingach polskich stref ŁSSE zajmuje - w zależności od kategorii - 2-3 miejsce, za Katowicką bądź Wałbrzyską. Natomiast w rankingu "Financial Times" ŁSSE została sklasyfikowana na 11. pozycji spośród 700 stref ekonomicznych na świecie i na pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Najpóźniej w lutym władze strefy wystąpią do Ministerstwa Gospodarki z wnioskiem o kolejne jej rozszerzenie. Strefa ma się powiększyć o prawie 11,5 ha w Lućmierzu k. Zgierza. Tereny te kupiła od Agencji Nieruchomości Rolnych. Działka usytuowana jest w pobliżu autostrady A2.
- Wydaje się, że te tereny będą stanowiły przedmiot szybkiego zainteresowania inwestorów - uważa Krzysztof Grzywaczewski, wiceprezes ŁSSE.

Strefa ma także powiększyć się o podobnej wielkości tereny w Łodzi, ale jej władze na razie nie zdradzają, o które chodzi, bowiem wciąż prowadzą negocjacje handlowe w tej sprawie. ŁSSE chce także zainwestować w tym roku ok. 4,5 mln zł w infrastrukturę w swoich podstrefach m.in. w drogi czy kanalizację.

W tym roku ŁSSE planuje także rozpocząć rewitalizację zabytkowego budynku z wieżą ciśnień na terenie swojego kompleksu w Łodzi, gdzie mają znaleźć się m.in.: centrum konferencyjne i powierzchnie biurowe do wynajęcia. Władze spółki planują także rozpocząć prac nad powstaniem klastrów zrzeszających firmy m.in. z branży ceramiki budowlanej i agd.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.