PARTNER PORTALU
  • BGK

Ambitne pomysły na centrum Konstancina

  • konstancin24.eu    10 marca 2016 - 18:24
Ambitne pomysły na centrum Konstancina

fot.konstancin24.eu

Powrócił temat zagospodarowania terenów w centrum Konstancina-Jeziorny. Właściciele ok. 33 hektarów nad Jeziorką przy ul. Warszawskiej i przy Alei Wojska Polskiego chcieliby na swoim terenie zbudować m.in. zalew, plażę, hotel, obiekty lecznicze, handlowe i rekreacyjne. Na przeszkodzie stoją jednak zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Spółki, będące wieczystymi użytkownikami tych terenów, przedstawiły samorządowcom swoje plany i zaapelowały o zmiany, które pozwoliłyby je zrealizować.
Temat zagospodarowania terenów nad Jeziorką przy ul. Warszawskiej oraz targowiska przy Alei Wojska Polskiego i łąk wokół nich nie jest nowy. Kontrolowane przez NFI Octava spółki Łąki Konstancińskie (22 ha wzdłuż Alei Wojska Polskiego) i Międzyrzecze (ok. 11 ha przy ul. Warszawskiej, nad Jeziorką) od kilkunastu lat zabiegają w samorządzie o umożliwienie zabudowy tych terenów. Co jakiś czas ich wizjonerskie plany wywołują dyskusję na forum samorządu.

Podczas jednego z ostatnich posiedzeń komisji Ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny przedstawiciele spółek zaprezentowali radnym i urzędnikom nową wizję zagospodarowania nieruchomości w centrum miasta. Trzeba przyznać, że ich pomysły robią wrażenie.

Przy ul. Warszawskiej na nieużytkach rozciągających się między Jeziorką, a ul. Skolimowską miałby w przyszłości powstać zalew rekreacyjno-retencyjny. Nad jego brzegiem powstałaby plaża, pomosty spacerowe i baza do uprawiania sportów wodnych. Nad zalewem właściciele terenów chcieliby również zbudować trzy budynki, w których powstałyby m.in. centrum handlowe, hotel i sanatorium, tworząc idealne miejsce do wypoczynku i rekreacji zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Natomiast wzdłuż Alei Wojska Polskiego, na terenach obecnego targowiska oraz na łąkach tuż za nim mogłyby powstać hale targowe, obiekty lecznicze lub dom seniora, a także park, odkryty basen, korty tenisowe, tereny rekreacyjne, place zabaw czy pole golfowe. Brzmi imponująco, ale póki co nie wszystkie pomysły właścicieli gruntów są możliwe do zrealizowania. Rada Miejska musiałaby dostosować do nich miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego.

W 2011 roku Rada Miejska uchwaliła plany zagospodarowania dla terenów, na których znajdują się wyżej wymienione nieruchomości. Mimo że samorząd uwzględnił część wniosków spółek Łąki Konstancińskie i Międzyrzecze, obowiązujące zapisy nie do końca satysfakcjonują właścicieli terenów. Zgodnie z obecnymi przepisami przy ul. Warszawskiej na terenie obecnej stacji LPG (na małym wzniesieniu) może powstać niewielkie sanatorium. Plan przewiduje również budowę zalewu rekreacyjno-retencyjnego. Jednak przepisy zabraniają budowy pozostałych obiektów, które chcieliby na tym terenie zlokalizować właściciele terenu.

Natomiast wzdłuż Al. Wojska Polskiego w tej chwili plan pozwala zbudować niewielkie centrum handlowe. Zgodnie z koncepcją przedstawioną samorządowcom kilka lat temu na terenie dzisiejszego targowiska w otoczeniu zieleni mógłby w tej chwili powstać elegancki pasaż handlowo-rekreacyjny wraz z kilkupoziomowym parkingiem na ok. 200 samochodów. Przyjmując plan miejscowy, radni zgodzili się na częściową zabudowę terenów obecnego targowiska oraz myjni obok oczka wodnego. Tu właśnie miałby powstać pasaż handlowy. Tyle że znacznie mniejszy niż planował inwestor. Na pozostałej części targowiska mogą powstać tereny zieleni urządzonej (alejki, ławki itp.). Zarówno nowy plan, jak i studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, nie dopuszcza zabudowy pozostałych terenów (łąki za targowiskiem). Spośród ok. 33 ha terenu, w które chce zainwestować ich właściciel, plany dopuszczają zabudowę zaledwie ok. 1 ha. Dlatego też spółki zabiegają o zwiększenie możliwości zabudowy.

Po prezentacji najnowszej wizji zagospodarowania terenu radni, póki co nie podjęli żadnej decyzji na temat zmiany planów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: