PARTNER PORTALU
  • BGK

Amfiteatr przy nowym gmachu opery zacznie działać wieczorem

  • PAP    6 maja 2012 - 15:36
Amfiteatr przy nowym gmachu opery zacznie działać wieczorem

Koncert przebojów muzyki rozrywkowej zainauguruje w niedzielę wieczorem działalność amfiteatru przy nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Wiosną i latem będą się tam odbywać koncerty plenerowe, festiwale muzyczne oraz pokazy filmów.
Budowa gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez samorząd województwa podlaskieg (zabierz głos/oceń marszałka) o i jedną z największych inwestycji kulturalnych w Polsce, które powstają dzięki dotacji z UE.

Uroczyste otwarcie nowego gmachu opery zaplanowano na 28 września, wtedy też odbędzie się premiera "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki, dzień później - premiera musicalu "Korczak".

Czytaj też: Białystok wsparł operę i filharmonię

Amfiteatr będzie jednak działać wcześniej, od maja. Jego działalność zainauguruje w niedzielę wieczorem koncert zespołu Big Band Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zaprezentuje on przeboje muzyki rozrywkowej. Występ grupy rozpocznie też cykl imprez "Wieczory w Amfiteatrze".

Jak powiedział dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowski, w amfiteatrze mają być prezentowane takie rodzaje sztuki, które "wychodzą" poza określenie opera i filharmonia. Amfiteatr pomieści ok. 600 widzów.

W najbliższym czasie, 12 maja w amfiteatrze odbędzie się m.in. jeden z koncertów galowych Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Natomiast w czerwcu w amfiteatrze odbędzie się Halfway Festiwal, który - jak mówią organizatorzy - ma przybliżać muzykę autorską, alternatywną i folkową. "Halfway" w języku angielskim znaczy "w połowie drogi".

Jedna z organizatorek imprezy, Ilona Karpiuk z Opery i Filharmonii Podlaskiej, wyjaśniła, że Białystok jest właśnie takim miejscem "w połowie drogi" - między Europą wschodnią i zachodnią. Dodała, że to także miejsce, gdzie na co dzień przeplatają się wpływy kultury polskiej, rosyjskiej, białoruskiej, litewskiej i ukraińskiej.

Festiwal będzie miał dwie odsłony - "Songwriting Op!Era Festival"(9-10 czerwca) oraz "Op!Era Folk Festival" (29 czerwca - 1 lipca). Zaprezentują się podczas nich muzycy z kraju - wśród nich Lech Janerka - a także z zagranicy, m.in. z Danii, Stanów Zjednoczonych, Białorusi czy Islandii.

Budowa Europejskiego Centrum Sztuki - Opera i Filharmonia Podlaska - ma kosztować około 220 mln zł. Ostatnie prace nad wyposażeniem obiektu dobiegają końca. Budowę finansują UE, samorząd województwa podlaskiego oraz ministerstwo kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.