PARTNER PORTALU
  • BGK

Amfiteatr przy nowym gmachu opery zacznie działać wieczorem

  • PAP    6 maja 2012 - 15:36
Amfiteatr przy nowym gmachu opery zacznie działać wieczorem

Koncert przebojów muzyki rozrywkowej zainauguruje w niedzielę wieczorem działalność amfiteatru przy nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Wiosną i latem będą się tam odbywać koncerty plenerowe, festiwale muzyczne oraz pokazy filmów.
Budowa gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej jest jedną z największych inwestycji realizowanych przez samorząd województwa podlaskieg (zabierz głos/oceń marszałka) o i jedną z największych inwestycji kulturalnych w Polsce, które powstają dzięki dotacji z UE.

Uroczyste otwarcie nowego gmachu opery zaplanowano na 28 września, wtedy też odbędzie się premiera "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki, dzień później - premiera musicalu "Korczak".

Czytaj też: Białystok wsparł operę i filharmonię

Amfiteatr będzie jednak działać wcześniej, od maja. Jego działalność zainauguruje w niedzielę wieczorem koncert zespołu Big Band Opery i Filharmonii Podlaskiej. Zaprezentuje on przeboje muzyki rozrywkowej. Występ grupy rozpocznie też cykl imprez "Wieczory w Amfiteatrze".

Jak powiedział dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej Roberto Skolmowski, w amfiteatrze mają być prezentowane takie rodzaje sztuki, które "wychodzą" poza określenie opera i filharmonia. Amfiteatr pomieści ok. 600 widzów.

W najbliższym czasie, 12 maja w amfiteatrze odbędzie się m.in. jeden z koncertów galowych Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Natomiast w czerwcu w amfiteatrze odbędzie się Halfway Festiwal, który - jak mówią organizatorzy - ma przybliżać muzykę autorską, alternatywną i folkową. "Halfway" w języku angielskim znaczy "w połowie drogi".

Jedna z organizatorek imprezy, Ilona Karpiuk z Opery i Filharmonii Podlaskiej, wyjaśniła, że Białystok jest właśnie takim miejscem "w połowie drogi" - między Europą wschodnią i zachodnią. Dodała, że to także miejsce, gdzie na co dzień przeplatają się wpływy kultury polskiej, rosyjskiej, białoruskiej, litewskiej i ukraińskiej.

Festiwal będzie miał dwie odsłony - "Songwriting Op!Era Festival"(9-10 czerwca) oraz "Op!Era Folk Festival" (29 czerwca - 1 lipca). Zaprezentują się podczas nich muzycy z kraju - wśród nich Lech Janerka - a także z zagranicy, m.in. z Danii, Stanów Zjednoczonych, Białorusi czy Islandii.

Budowa Europejskiego Centrum Sztuki - Opera i Filharmonia Podlaska - ma kosztować około 220 mln zł. Ostatnie prace nad wyposażeniem obiektu dobiegają końca. Budowę finansują UE, samorząd województwa podlaskiego oraz ministerstwo kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.