PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Adamczyk chce "obudzić" kapitał ws. Mieszkania plus

  • PAP/PSZ    14 grudnia 2017 - 13:06
Andrzej Adamczyk chce "obudzić" kapitał ws. Mieszkania plus
Minister Andrzej Adamczyk (fot. PTWP)

Musimy stworzyć warunki dla młodych Polaków, młodych rodzin, aby nie szukali przyszłości poza granicami kraju. Musimy zrealizować Narodowy Program Mieszkaniowy - stwierdził minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
Szef MIB podczas konferencji "Mieszkanie plus dziś i jutro" powiedział 14 grudnia, że Narodowy Program Mieszkaniowy to bardzo szeroki program, w ramach którego będą powstawały mieszkanie na wynajem z opcją dojścia do własności. "Pragnę podkreślić, że Narodowy Program Mieszkaniowy to także wsparcie budownictwa społecznego, budownictwa komunalnego, socjalnego i budownictwa indywidualnego" - zaznaczył.

"Krajowy Zespół Nieruchomości to zespół instrumentów, przy pomocy których będzie można wykorzystać nieruchomości Skarbu Państwa" - przekonywał Adamczyk. "Państwo posiada kapitał, który jest uśpiony. Te nieruchomości należy przeznaczyć na realizację programu, który pozwoli Polsce wyrwać się z tego niechlubnego, niemalże ostatniego miejsca w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o liczbę mieszkań na tysiąc mieszkańców" - dodał.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zaprosiło samorządy z całej Polski na uroczystość podpisania kolejnych umów intencyjnych, dotyczących budowy mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus (część Narodowego Programu Mieszkaniowego).

Czytaj także: Przed świętami ruszy budowa Mieszkań Plus w Katowicach

14 grudnia zostaną też podpisane umowy z około 30 samorządami, w ramach których może powstać około 2,5 tys. mieszkań. Łącznie Krajowy Zasób Nieruchomości będzie miał podpisane porozumienia na blisko 6 tys. mieszkań.

Program Mieszkanie plus został oficjalnie zainaugurowany w październiku 2016 r. w Katowicach, z udziałem m.in. wicepremiera Mateusza Morawieckiego, jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Katowice są również pierwszym polskim miastem, w którym mają powstać osiedla mieszkaniowe w oparciu o projekty nagrodzone w ogólnopolskim konkursie na dom modelowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eugeniusz, 2017-12-14 17:22:25

    Szanowny Panie Ministrze Adamczyk! Pana podwładny popełnił poważne wykroczenie stwierdzając, że w spółdzielniach mieszkaniowych są "wolne środki finansowe", do wykorzystania w Programie M+. Pan to podchwycił, zaakceptował, a zatem jest Pan takim samym ignorantem, jak pański podwładny. Z...godnie z przepisami art. 4 i 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, wskazaniami wielu opinii i orzeczeń, "gospodarka nieruchomościami" w spółdzielniach mieszkaniowych opiera się o środki finansowe jej członków, z tym, że ich rozliczenie odbywa się granicach tzw. odrębnych nieruchomości (inaczej kwestię ujmując: powinny być zewidencjonowane i rozliczone na rzecz mieszkań i części wspólnych tychże). Oczywiście, wykonywanie przepisów ww. ustawy przez spółdzielnie, pod nadzorem Krajowej Rady Spółdzielczej, jest przedmiotem wielu sporów, ale... pewne jest, że na w opłatach comiesięcznych użytkowników spółdzielczych lokali (oznaczonych w art. 4 ww. ustawy), nie ma pozycji: "darowizna" do swobodnego wykorzystania przez spółdzielnię mieszkaniową. Powyższe oznacza, że żadna polska spółdzielnia mieszkaniowa, nie może wykazywać "na zewnątrz" jakichkolwiek "wolnych środków". Nawet uchwały, jakichkolwiek organów spółdzielni, podjęte w tym zakresie, będą posiadały "wadę prawną", polegającą na niezgodności z ww. ustawą. Przy czym warto pamiętać, że chyba nie ma w Polsce spółdzielni, w której jakakolwiek uchwała była by podjęta w trybie "większości głosów członków". ALE... mamy wolne środki: cud!!!  rozwiń