PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Adamczyk: do KZN już spływają pierwsze wykazy gruntów Skarbu Państwa

  • PAP/JS    22 września 2017 - 22:49
Andrzej Adamczyk: do KZN już spływają pierwsze wykazy gruntów Skarbu Państwa
Andrzej Adamczyk w programie TVP "Gość Wiadomości". (fot. Szymon Huptyś/twitter)

Już spływają pierwsze informacje do Krajowego Zasobu Nieruchomości, dotyczące gruntów Skarbu Państwa - poinformował minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.




"Ministerstwo ma wiedzę na temat nieruchomości, które w pierwszej kolejności powinny zostać wzięte pod uwagę przy realizacji programu Mieszkanie plus" - powiedział Adamczyk w programie TVP "Gość Wiadomości".

Adamczyk podkreślił, że ministerstwo ma konkretny plan. "Wiemy, które inwestycje i w jakiej kolejności realizować" - powiedział.

Minister dodał, że w przypadku programu Mieszkanie plus "jedynym problemem, z którym dziś się borykamy, to są środki finansowe. Musimy sobie te środki finansowe wypracować, korzystając z nieruchomości Skarbu Państwa. Budżet nam tych środków nie da" - zaznaczył.

KZN powinien otrzymać część wykazów nieruchomości Skarbu Państwa (położonych na obszarach miejskich) - do 10 listopada. Z obliczeń resortu wynika, że potencjał KZN może wynieść ok. 1 mld 900 tys. zł. Krajowy Zasób Nieruchomości może także sprzedawać grunty z tzw. banku ziemi (środki uzyskane w ten sposób przeznaczy na cele ustawowe).

Resort zakłada, że pierwsze budynki mieszkalne w regulowanym ustawą o KZN programie Mieszkanie plus, na gruntach Skarbu Państwa włączonych do zasobu powstaną w 2019 roku, ale nie wyklucza wcześniejszej realizacji.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa. Grunty będą przeznaczone pod budowę mieszkań o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. KZN będzie również realizował zadania związane z ochroną praw najemców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.