PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Adamczyk: Kolejne państwa dołączą do deklaracji łańcuckiej ws. Via Carpatia

  • PAP/JS    18 lutego 2018 - 08:15
Andrzej Adamczyk: Kolejne państwa dołączą do deklaracji łańcuckiej ws. Via Carpatia
Adamczyk przypomniał, że w ubiegłym roku rząd przyjął plan finansowy, który zapewnił finansowanie całej inwestycji. (fot.fotolia)

Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Serbia podpiszą deklarację łańcucką ws. szlaku Via Carpatia – poinformował w sobotę w Przemyślu (Podkarpackie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że konferencja w tej sprawie powinna się odbyć za kilka tygodni.
Minister podkreślił, że Via Carpatia musi być wpisana w sieć bazową TEN-T - główny szlak transportowy UE. "Wtedy jest pewność, że będzie zrealizowany cały szlak i będzie dofinansowany z pieniędzy UE" - dodał.

Adamczyk powiedział, że rząd ciągle szuka państw, które lobbowałyby w UE za wpisaniem tej drogi do bazy TEN-T. Zapowiedział, że do grupy państw, które podpisały tzw. pierwszą i drugą deklarację łańcucką dołączą kolejne.

"Za kilka tygodni, najpóźniej na przełomie I i II kwartału, odbędzie się trzecia konferencja państw, które podpisały deklarację łańcucką ws. Via Carpatia. W czasie tej konferencji do tej grupy przyłączyć się mają kolejne kraje: Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Serbia. Właśnie po to, aby zdobywać jak najszersze poparcie dla tej inicjatywy" - zaznaczył.

Według ministra, dla Via Carpatia bardzo ważne są odnogi od głównego przebiegu trasy. Jako przykład podał państwa bałkańskie, które dzięki Via Carpatia zyskują otwarcie na Bałtyk i widzą w tym szanse na rozwój.

Adamczyk przypomniał, że w ubiegłym roku rząd przyjął plan finansowy, który zapewnił finansowanie całej inwestycji.

"Dzisiaj starania polskiego rządu, determinacja PiS, szczególnie pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który wielokrotnie powtarzał: proszę pamiętać o Via Carpatia, bo to jest program PiS, to jest to, co obiecaliśmy Polsce wschodniej, dzięki temu wszystkiemu ta inwestycja jest realizowana" - powiedział minister infrastruktury.

Dodał, że szlak ten jest ważny nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich państw całej ściany wschodniej Europy. Szef resortu infrastruktury zapowiedział, że ostateczny termin powstania całego polskiego odcinka Via Carpatia to 2025 r.

Adamczyk wspomniał również, że będzie chciał przywrócić ruch pociągów na linii 102, która prowadzi z Przemyśla do Malhowic (planowanego przejścia z Ukrainą) i dalej do Chyrowa na Ukrainie. Odnosząc się do planowanego przejścia Malhowice-Niżankowice powiedział, że dzięki modernizacji linii kolejowej, będzie to przejście drogowo-kolejowe, a nie tylko drogowe.

Via Carpatia to planowany szlak międzynarodowy, który ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Ma docierać m.in. do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.