PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Adamczyk: odcinek ekspresówki S11 Koszalin-Bobolice ma zapewnione finansowanie

  • PAP/KDS    27 lipca 2017 - 14:15
Andrzej Adamczyk: odcinek ekspresówki S11 Koszalin-Bobolice ma zapewnione finansowanie
Budowa odcinka drogi ekspresowej S11 Koszalin-Bobolice jest pewna (fot. GDDKiA)

Budowa odcinka drogi ekspresowej S11 Koszalin-Bobolice jest pewna. O tym, że są pieniądze na realizację tej inwestycji poinformował w czwartek (27 lipca) minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk na konferencji prasowej poświęconej inwestycjom drogowym na Pomorzu Zachodnim i Środkowym.
• Adamczyk odwiedził w czwartek węzeł Bielice na Pomorzu koło Koszalina łączący drogi S6 i S11.

• Zwrócił uwagę, że w tym regionie zaczyna się wiodąca na południe droga ekspresowa S11, ale także droga S3, która łączy zespół portów Szczecin-Świnoujście z południem Europy.

• Poinformował również, że przed dwoma tygodniami spotkał się z ministrem transportu Republiki Czeskiej, z którym podpisał kolejne porozumienie ws budowy drogi łączącej dwa państwa. 

Zgodnie z nim - wobec decyzji rządu polskiego o realizacji całego przebiegu drogi ekspresowej S3 na terenie Polski do granicy z Czechami - strona czeska intensyfikuje działania, aby budować drogę D11, czyli autostradę, która połączy się z drogą ekspresową S3, a tym samym połączy zespół portów Szczecin-Świnoujście i cały region zachodni z południem Europy.

"I to jest dobra wiadomość. Myślę, że ożywienie gospodarcze tego regionu jest niemożliwe bez dobrej sieci komunikacyjnej, sieci drogowej, bo ta w dużej mierze jest podstawą aktywności gospodarczej, podobnie, jak sieć kolejowa. I tak z tego punktu widzenia ważna jest również droga ekspresowa S11" - dodał.

Poinformował o przekazaniu oddziałowi zachodniopomorskiemu GDDKiA programów inwestycyjnych oraz aneksów do nich, które odnoszą się do kolejnych odcinków drogi ekspresowej S11 od Koszalina do Poznania, czyli do skrzyżowania z autostradą A2. Adamczyk wyraził nadzieję, że będzie można powiedzieć, iż na całym odcinku S11, czyli od Koszalina do autostrady A2 oraz od Poznania w kierunku Górnego Śląska będą realizowane prace przygotowawcze, które mają na celu uzyskanie decyzji środowiskowych i przygotowanie konkretnych programów pozwalających w przyszłości ogłaszać przetargi.

Czytaj więcej: Śląskie: Budowa autostrady A1 nabiera tempa

"To już nie będzie tak, że będziemy mówili o inwestycjach, ale w kontekście pustych okładek, gdzie na okładce opisany jest kompletny odcinek przebiegu drogi, a między tymi okładkami niestety jeszcze nic nie ma. Chcemy przygotować się do tego mementu, kiedy pojawią się kolejne źródła finansowania, kiedy będzie można kierować do przetargu konkretne odcinki drogi ekspresowej S11" - mówił.

"Dzisiaj po takiej dużej ofensywie, ale przede wszystkim po nowelizacji, uzupełnieniu programu budowy dróg i autostrad, mogę powiedzieć, że odcinek Koszalin-Bobolice (...) ma zapewnione finansowanie. Odcinek ten jest w przygotowaniu" - zapewnił Adamczyk. "Dzisiaj możemy powiedzieć, że +droga życia+ (...) ma szanse na to, żeby została zrealizowana, bo do tej pory ona była wyłącznie w fazie realizacji odcinkowych, niepełnych" - dodał.

"My mówimy o pełnej sieci drogowej naszego kraju, o ruszcie komunikacyjnym, który daje impuls do rozwoju gospodarczego konkretnego regionu" - powiedział. Przypomniał, że znaleziono finansowanie, dzięki któremu realizowana może być trasa Via Carpatia. Zwrócił uwagę, że układ południkowy w planowaniu inwestycji drogowych był do tej pory bardzo niedoceniany.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.