PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Adamczyk: Samorządy dobrze wydają pieniądze na drogi

  • Piotr Stefaniak, Jacek Ziarno    9 maja 2016 - 10:35
Andrzej Adamczyk: Samorządy dobrze wydają pieniądze na drogi
Samorządy dobrze i efektywnie wydają pieniądze na drogi uważa Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. Fot. PTWP

– System wspierania drogowych budżetów samorządowych się sprawdził. Kwota dofinansowania tych inwestycji będzie rosła – zapewnia minister Andrzej Adamczyk.
Analizy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, dotyczące zmniejszenia luki finansowej w programie inwestycji drogowych do 2023 r., budzą nie tylko nadzieje, ale też obawy. Niektórzy samorządowcy martwią się, że rząd zechce sięgnąć po pieniądze dla samorządów na budowę dróg.

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa: – Nie ma obaw. System wspierania budżetów samorządowych się sprawdził. Absolutnie nie chcemy tych pieniędzy zabierać, a wręcz przeciwnie, kwota dofinansowania inwestycji samorządowych będzie rosła. W tym roku wyniesie 800 mln zł, ale później więcej – od 1 mld do 1,2 mld zł w 2018 r.

Byłem szefem komisji infrastruktury w samorządzie powiatowym, zajmowałem się głównie inwestycjami drogowymi. Zapewniam: te pieniądze są dobrze, efektywnie przez samorządy wydawane – i tak powinno zostać.

W marcu zakończył się nabór wniosków o dofinansowanie modernizacji dróg samorządowych na lata 2016-19. Wpłynęło 1645 aplikacji na ponad 1,7 mld zł. A dostępna pula jest, jak pan wspomniał, o 900 mln mniejsza.

– Szkoda, że w budżecie na ten rok zaplanowano tylko tyle. Bo dziś problem transportu drogowego w Polsce dotyka nie tylko tras krajowych, lecz także dróg municypalnych, które w dużej mierze przejmują z nich ruch.

Liczne wnioski pośrednio wskazują, że zwyciężyła u nas świadomość, iż dobry transport to fundament i stymulator rozwoju gospodarczego. I trzeba zrobić wszystko, by zdobyć dodatkowe środki na wsparcie samorządów w przebudowie dróg lokalnych.

Cały wywiad tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.