PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Adamczyk w Kraśniku: nowe inwestycje na Via Carpatia

  • PAP/MIW    23 lipca 2017 - 18:50
Andrzej Adamczyk w Kraśniku: nowe inwestycje na Via Carpatia
Limit finansowy na Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) wynosi obecnie 135 mld zł. (fot. mat. GDDKiA)

Jeszcze w tym roku planowane jest podpisanie umów na realizację kilku odcinków drogi ekspresowej nr 19 w Lubelskiem – zapowiedział w niedzielę (23.07) w Kraśniku minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Będzie to fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia.
• Adamczyk podczas obchodów 640-lecia Kraśnika zapowiedział inwestycje drogowe na przebiegającej przez to miasto drodze nr 19, które mogą przyczynić się do rozwoju Kraśnika i regionu.

• Postępowania przetargowe, o których mówił minister Adamczyk, obejmują w sumie sześć odcinków drogi S19, o łącznej długości ok. 75 km, od obwodnicy Lublina do granicy województw lubelskiego i podkarpackiego.

• Koszt budowy Via Carpatii szacowany jest na 21 mld zł.

- Mam nadzieję, że we wrześniu, październiku najpóźniej, podpiszemy tutaj (w Kraśniku) umowę na realizację odcinka drogi ekspresowej S19 od Kraśnika do Janowa Lubelskiego, obwodnicy Janowa Lubelskiego i dalej do Lasów Janowskich (węzeł na granicy woj. lubelskiego i podkarpackiego) - powiedział Adamczyk.

- Już niebawem - a chciałbym, żeby to się stało w grudniu tego roku - podpiszemy umowy na realizację Via Carpatii w ciągu drogi S19 od Lublina w kierunku Kraśnika, wraz z obwodnicą Kraśnika - dodał.

Minister zaznaczył, że będzie to możliwe, jeśli postępowania przetargowe, które są obecnie prowadzone, "będą realizowane zgodnie z harmonogramem i nie będzie jakichś szczególnych odwołań".

Czytaj : Via Carpatia coraz bliżej. Jacek Bojarowicz zapowiada inwestycje na S8 i S19

Postępowania przetargowe, o których mówił minister Adamczyk, obejmują w sumie sześć odcinków drogi S19, o łącznej długości ok. 75 km, od obwodnicy Lublina do granicy województw lubelskiego i podkarpackiego.

To będzie droga życia Europy Wschodniej - zapowiada Adamczyk

Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną kierunku północ-południe we wschodniej części Polski, częścią międzynarodowej trasy Via Carpatia, która ma przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Adamczyk przypomniał, że rząd, "aby zabezpieczyć środki na Via Carpatię", podjął decyzję o zwiększeniu limitu finansowego na Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) ze 107 mld zł do 135 mld zł.

Minister powiedział, że koszt budowy Via Carpatii szacowany jest na 21 mld zł.

- To będzie droga życia Europy Wschodniej, nie tylko państw Unii Europejskiej, ale także i sąsiadów, graniczących od wschodu z naszym krajem - powiedział Adamczyk dziennikarzom.

Czytaj : Budowa trasy Via Carpatia z potężnym zastrzykiem gotówki. Rząd da 21 mln zł

Jego zdaniem ta inwestycja, a także m.in. prowadzone modernizacje linii kolejowych Lublin - Warszawa i Lublin - Stalowa Wola, przyczynią się do "ożywienia komunikacyjnego" zarówno regionu Kraśnika, jak i innych regionów wschodniej Polski, co daje szanse na rozwój tych obszarów.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.