PARTNER PORTALU
  • BGK

Apel radnych do premiera

  • PAP    31 stycznia 2011 - 21:23

Apel do premiera Donalda Tuska ws. planowanych przez rząd opóźnień w inwestycjach drogowych i kolejowych w regionie radomskim przyjęli w poniedziałek podczas nadzwyczajnej sesji rady miasta radomscy radni.
Chodzi o budowę drogi S7 na odcinku Radom - Kraków i drogi S12 na odcinku Sulejów - Radom - Puławy. Zgodnie z przyjętym w ub. tygodniu przez rząd Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015, inwestycje te rozpoczną się później niż zakładano.

Radni wyrazili też swoje zaniepokojenie o planowaną na najbliższe lata modernizację linii kolejowej z Warszawy do Radomia. "Mieszkańcy Radomia od dawna wiążą ogromne nadzieje z budową dróg ekspresowych S7 i S12, a także szybkiej kolei do Warszawy" - napisali w apelu radni.

Według nich, minister infrastruktury, który w listopadzie był w Radomiu "osobiście zapewniał radomian, że prace nad realizacją projektów postępują".

"Tym bardziej decyzje rządu RP i Ministerstwa Infrastruktury są zaskakujące, całkowicie niewytłumaczalne" - napisali radni.

Według autorów apelu do premiera, "fatalne skutki będą odczuwalne nie tylko w regionie radomskim i na Mazowszu, ale także w woj. świętokrzyskim, lubelskim i małopolskim.

Obecni na sesji przedstawiciele PKP PLK uspokajali radnych, że modernizacja linii kolejowej nr 8 (Warszawa-Radom) nie jest zagrożona. Dyrektor Biura Planowania i Monitorowania Inwestycji PKP PLK Wojciech Rybak zapewnił, że jeszcze w tym tygodniu podpisane zostaną umowy na wykonanie dokumentacji projektowej tej inwestycji. Według Rybaka, są duże szanse na to, że inwestycję uda się zakończyć do końca 2014 roku.

Także przedstawicielka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przekonywała radnych, że budowa drogi S7 również ma szansę na realizację. Według niej, może to nastąpić, jeśli pojawią się oszczędności przetargowe w inwestycjach drogowych.

W swoim apelu do premiera radni poprosili Donalda Tuska o "zdecydowaną interwencję" w obronie Radomia i regionu radomskiego.

Obecni w sali parlamentarzyści PiS krytykowali rząd za cięcia w inwestycjach drogowych. Poseł Marek Suski zagroził zablokowaniem przez radomian drogi w okolicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Poseł Krzysztof Sońta mówił o zablokowaniu krajowej "siódemki" w Radomiu w dniu rozpoczęcia ferii zimowych na Mazowszu, kiedy tą trasą jedzie w góry wiele osób.

Wiceprzewodniczący Klubu Lewicy Marek Wikiński powiedział, że opóźnienia w realizacji inwestycji drogowych i kolejowych negatywnie odbiją się na Radomiu i okolicach. - Nie realizując tych inwestycji, Platforma Obywatelska przecina tętnicę życia ziemi radomskiej - skomentował Wikiński. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Mugol, 2011-01-31 23:22:10

    Obiecanki cacanki...