PARTNER PORTALU
  • BGK

Apelacja w sporze z miastem o budowę stadionu w Białymstoku

  • AT    20 marca 2015 - 11:15
Apelacja w sporze z miastem o budowę stadionu w Białymstoku
Eiffage zdecydowało się na wniesienie apelacji (fot.flickr.com/Tori Rector)

Eiffage Polska Budownictwo wniósł apelację w sporze z miastem Białystok w sprawie budowy stadionu miejskiego.
- 5 stycznia 2014 zapadł wyrok w sprawie budowy stadionu miejskiego w Białymstoku. Suma wzajemnych pozwów spółki Eiffage, pierwotnego wykonawcy stadionu oraz miasta Białystok, opiewała na 170 mln zł. Proces trwał prawie 3 lata. Sąd Okręgowy w Białymstoku zasądził na rzecz miasta Białystok kwotę 37 mln zł, ze 136 mln zł, jakich się ono domagało. W pozwie wzajemnym Eiffage domagało się od miasta w sumie ponad 33 mln zł - informuje spółka.

Jak donosi, na to żądanie również składała się m.in. wysokość kar umownych, bo - zdaniem wykonawcy - odstąpienie od umowy przez miasto było nieskuteczne.

- Ponieważ treść sentencji wzbudziła wiele kontrowersji, obie strony wniosły o sporządzenie pisemnego uzasadnienia. Po jego otrzymaniu Eiffage zdecydowało się na wniesienie apelacji  - czytamy w komunikacie

Według informacji, w apelacji Eiffage odniosło się do szeregu kwestii merytorycznych, jak również błędów procesowych oraz nieprawidłowych ustaleń faktycznych.

Jak stwierdza adwokat Jakub Mianowski z kancelarii RMS Rastawicki Mianowski Sawicki, cytowany w komunikacie, Sąd Okręgowy w Białymstoku sprzecznie z prawem cywilnym ustalił wielkość rzekomej szkody miasta, nie wykazując związku przyczynowego pomiędzy odstąpieniem od umowy z Eiffage, a wzrostem ceny stadionu w ramach drugiego przetargu.

- Ponadto sąd całkowicie pominął zastrzeżenia biegłych dotyczące bezpieczeństwa obiektu i nie uwzględnił ich zeznań, wskazujących, że miasto może być winne okoliczności powodujących opóźnienie prac - dodał adwokat reprezentujący Eiffage.

Miasto zerwało kontrakt z Eiffage w 2011 roku. Prace, na drodze drugiego przetargu, przejęła hiszpańska firma OHL, jednak koszty zmiany wykonawcy bardzo podniosły cenę stadionu o ok. 100 mln zł, podkreślono w informacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.