PARTNER PORTALU
  • BGK

Apelują o sprawiedliwy podział pieniędzy na schetynówki

  • pt    2 kwietnia 2014 - 16:12
Apelują o sprawiedliwy podział pieniędzy na schetynówki

Przesunięciu 200 mln złotych ze środków przeznaczonych na budowę i remonty dróg lokalnych, na rzecz świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych przełoży się na pogłębienie już katastrofalnego stanu dróg lokalnych – piszą członkowie Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego.
- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podpisał Ustawę z dnia 24 stycznia 2014r. o zmianie ustawy o lasach. Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Środowiska, pieniądze pozyskane z Lasów Państwowych zostaną przeznaczone na budowę i utrzymanie dróg lokalnych czyli  popularne „schetynówki” – piszą w swoim oświadczenie członkowie piszą członkowie Zrzeszenia Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego.

- O wysokości dotacji decydują obecnie cztery główne kryteria: obszar województwa, zaludnienie, rozmiar sieci dróg lokalnych oraz wielkość PKB na mieszkańca. Wobec planów zasilenia funduszu drogowego pieniędzmi z lasów, podział środków bez uwzględnienia lesistości staje się dla województw o wysokim procencie zalesienia bardzo krzywdzący.

Jak podkreślono w apelu województwo lubuskie jest najbardziej zalesionym województwem w Polsce (49 proc.). Wobec powyższego generuje także proporcjonalnie wysoki zysk ze sprzedaży drewna.

Z prostej kalkulacji wynika wiec, że w porównaniu do innych województw, wypracowuje jedne z najwyższych kwot „leśnych” pieniędzy, planowanych do przeznaczenia na remonty dróg.

Jak dodają wójtowi, burmistrzowie i prezydenci województwo lubuskie w największym stopniu ponosi ciężar uzyskania tego dochodu.
Ich zdaniem zmiana ustawy o lasach jest doskonałą okazją do uwzględnienia podnoszonych przez nas postulatów. Należy również podkreślić, iż nasze propozycje w dużej mierze tożsame są  z oczekiwaniami mieszkańców najbardziej zalesionych gmin, powiatów i województw całego kraju.

Jednocześnie, Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego wyraża sprzeciw wobec decyzji o przesunięciu 200 mln złotych ze środków przeznaczonych na budowę i remonty dróg lokalnych, na rzecz świadczeń pielęgnacyjnych dla rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Nie pomniejszając wagi problemu społecznego oraz racji osób protestujących w tej sprawie, zwracamy uwagę, iż takie doraźne rozwiązanie sposobu finansowania różnych zadań, przełoży się na pogłębienie już katastrofalnego stanu dróg lokalnych.

Cały apel czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.