PARTNER PORTALU
  • BGK

Aquaparki i pola golfowe obowiązkiem miast?

  • pt    8 maja 2014 - 18:04
Aquaparki i pola golfowe obowiązkiem miast?

Gmina musi realizować także inwestycje z góry skazane na straty finansowe, bo zobowiązana jest do realizacji pewnych zadań – mówią przedstawiciele miast.
- Miasto musi budować infrastrukturę nawet taką, którą uznaje się za fanaberię, jak pole golfowe czy aquapark. To jego obowiązek. Gminy muszą podejmować ryzyko takich inwestycji, patrząc jednak jak to w przyszłości obciąży ich budżety - mówi Marek Cieślak, wiceprezydent Łodzi.

Jak mówi Cieślak są to inwestycje z góry skazane na straty, ale jednak niezbędne.

- Ważne jest to, żebyśmy nie tylko wiedzieli, ile konkretna inwestycja będzie kosztowała, ale także jakie pociągnie za sobą koszty w kolejnych latach użytkowania - dodaje wiceprezydent Łodzi.

Zdaniem prezydenta Katowic, Piotra Uszoka samorząd powinien unikać inwestowania w przedsięwzięcia stricte komercyjne, których głównym celem jest zysk.

- Ale rozumiejąc zysk jako korzyść promocyjną, PR-ową to takie inwestycje powinny interesować samorządy - mówi prezydent Katowic. - Nawet taka kontrowersyjna inwestycja jak stadion może być w takim rozumieniu zyskowna. Ważne, żeby promowała miasto i zapewniała mieszkańcom rozrywkę.

Zbigniew Fiderewicz, wiceprezydent Torunia podkreśla, że nawet te drogie i z góry skazane na straty inwestycje przynoszą gminie korzyści.

- Taki przykład to toruński stadion żużlowy - mówi wiceprezydent. - Kosztował 100 mln zł, był krytykowany, ale Toruń ma wyjątkowy obiekt, który przyciąga do miasta gości z całego świata. Gdy mamy zawody Grand Prix, hotele w mieście są pełne. To jest ten zysk dodany, który musi towarzyszyć inwestycjom jst.

Artykuł powstał na podstawie debaty pt. Prorozwojowe Inwestycje Komunalne, odbywającej się w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Anka, 2014-05-10 15:43:29

    zobaczymy jak kasa z unii przestanie płynąć.... a umierające miasto bez przemysłu oparte tylko na turystyce będzie zmuszone utrzymywać te obiekty.... jak wtedy zaśpiewacie w Toruniu....
  • Rok Rzeki Wisły 2017, 2014-05-09 12:37:19

    To nam się podoba - znalazłoby się wiele pomysłów na promujące poszczególne samorządy nadwiślańskie inwestycje w naszą kochaną Wisłę :)